Polak, mąż, kochanek

Dr Dariusz Pachocki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego opowiada o niebanalnych miłościach Władysława Broniewskiego – poety, ale też żołnierza Legionów Polskich i uczestnika wojny polsko-bolszewickiej. Poeta pisał: "Gwiazdy – to mało, morze – to mało, jeżeli miłość jest przy mnie", a tych miłości miał sporo i w niebanalny sposób czasami je rozwiązywał. Można pomysleć ˜– mężczyzna tak potrafi okrutnie postąpić z kobietą? Widocznie potrafi – wystarczy zglebić życiorys Władysława Broniewskiego albo posłuchać audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka zatytułowanej "Polak, mąż, kochanek" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?