Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości kulturalne
Noc Muzeów w regionie
14.05.2016
08:00:00

Już po raz 11. będzie można zwiedzać muzea o nietypowej porze. 

Większość placówek w regionie otworzy się w popołudnie a w Skoczowie już wczoraj. Na swoją edycję zaprasza m.in. odremontowany kościół św. św. Ap. Piotra i Pawła, kościół ewangelicki, czy muzeum św. Jana Sarkandra. Tradycyjnie, wielkim zainteresowaniem cieszy się zawsze skoczowski ratusz, z gabinetem burmistrza i wieżą z zabytkowym zegarem. W miejscowej remizie strażacy pokażą stary sprzęt strażacki, będzie można również zwiedzić schron pod strażnicą.

— Miejscowe muzeum im. Gustawa Morcinka przygotowało ciekawe wystawy związane z przemysłem i historią miasta — mówi Rozalia Wawronowicz.


Otwarta dla zwiedzających będzie również Tradycyjna Zagroda Rolna, czyli Skansen w pobliskich Ochabach, prezentujący stary sprzęt rolniczy. Początek zwiedzania o godzinie 19:00.

W stolicy regionu rówież wiele instytucji kulturalnych włącza się w międzynarodową akcję Noc Muzeów. 

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na grę terenową, zajęcia interaktywne i prezentacje zbiorów.

— Będzie także muzycznie — mówi zastępca dyrektora placówki, Adam Kowalski.

Oprócz tego będzie można się nauczyć jak robić drzewo genealogiczne, a także zwiedzać wszystkie wystawy. Można także wyjechać na wieżę i podziwiać panoramę miasta.


Placówka zachęca także do odwiedzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. 

— Zwiedzający będą mogli zgłębić tajemnice dawnych dziejów miasta — mówi Marek Lyszczyna z Muzeum Historii Katowic.


Baśniowe scenerie, senne i kosmogeniczne wizje, ilustracje ludowych podań przedstawione przez malarzy-amatorów tworzą wystawę "Na pograniczu światów". Dopełnieniem abstrakcyjnych obrazów są grafiki oraz rzeźby w węglu i drewnie. Ekspozycja towarzysząca Art Naif Festiwalowi otwarta zostanie o godzinie 21:00 w Muzeum Górnośląskim.

W Muzeum Historii Katowic impreza rozpocznie się spektaklem plenerowym Kawalerowie i damy Grobu Bożego przygotowanym przez Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców. Odtworzone zostanie także posiedzenie historycznej Rady Miasta Katowice.

Swoje podwoje już po raz ósmy otworzy także katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Każdy miłośnik historii będzie mógł się zapoznać z najnowszymi dziejami. Jak mówi Monika Kobylańska, asystent prasowy katowickiego IPN-u, mieszkańcy będą mogli nie tylko zapoznać się ze zbiorami.


Oprócz tego poruszony będzie ważny temat deportacji Górnoślązaków do ZSRS po 1945 roku. Będzie nie tylko panel dyskusyjny, ale także uruchomiony zostanie punkt informacyjny dotyczący osób deportowanych. Nie zabraknie także czegoś dla najmłodszych – przygotowano stanowisko z grami edukacyjnymi wydanymi przez IPN.

"Podróż przez historię" – pod takim hasłem Noc Muzeów odbywa się w Fabryce Porcelany w Katowicach-Bogucicach. Jak mówi Aleksandra Kandzia-Ulrych z Fundacji Giesche, która zarządza Fabryką Porcelany, będzie okazja poznać produkcję porcelany na przestrzeni lat. Będzie również wystawa prac powstałych podczas plenerów artystycznych na terenach Fabryki Porcelany i Nikiszowca. Można będzie wziąć udział także w warsztatach zdobienia porcelany.

W chorzowskim skansenie amatorów nocnego zwiedzania straszyć będą m.in. zmory i utopce a o północy, przy ognisku, można będzie porozmawiać o wyglądzie i znaczeniu śląskich demonów.

Wielką kolekcję prac twórców intuicyjnych, w tym Erwina Sówki, Teofila Ociepki czy Nikifora, można zobaczyć w galerii Stanisława Gerarda Trefonia, która mieści się przy ul. Młyńskiej 16 w Rudzie Śląskiej Halembie.

Muzeum w Gliwicach proponuje dziś m.in.: podróż w czasie do epoki wiktoriańskiej, w świat niesamowitych maszyn i ponadczasowych wynalazków, zaplanowano wymyślne eksperymenty chemiczne i spektakl "Mechaniczne serce".

Lubiącym industrialne klimaty polecamy też wizytę w zabytkowej kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Można tam przejść trasą podziemnych wynalazków górniczych, zobaczyć multimedialną wystawę o dziejach elektryfikacji górnictwa, czy obejrzeć pokaz pracy 101-letniej parowej maszyny wyciągowej.

Muzeum Ognia w Żorach czeka na zwiedzających od godziny 19:00 do 1:00 ale też zachęca do wyjścia z muzeum i wzięcia udziału w grze miejskiej będącej okazją do wnikliwego poznania historii miasta i zabawy. Rozpoczęcie gry miejskiej o godzinie 18:00. Należy przyjść z drobnym wyprzedzeniem, aby zapoznać się z regułami i trasą, oraz odebrać kartę odpowiedzi.

Terenowa gra miejska, rajdy rowerowe po Puszczy Pszczyńskiej, warsztaty tańców śląskich, wielki test wiedzy o sporcie, oprowadzanie ze Stworokami, konkurs z nagrodami, a dla najmłodszych zajęcia plastyczne – to atrakcje  IX Tyskiej Nocy Muzealnej, która odbędzie się pod hasłem "W puszczy, mieście i na stadionie". Początek już o godzinie 14:00.

Otwarcie wystawy "Kossakowie, co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów" z udziałem Anny Fenby-Taylor, wnuczki Zofii Kossak-Szczuckiej, a także pokaz jazdy konnej Amazonki Kossaków, gawęda Leszka Mazana i spektakl Pan Twardowski to tylko niektóre atrakcje Nocy z Kossakami przygotowanej przez Muzeum w Sosnowcu. Początek o godzinie 17:00.

Nocna wyprawa w poszukiwaniu skarbów do ruin zamku biskupów krakowskich w Sławkowie i trwający do północy seans filmowy, fotograficzna gra terenowa, otwarcie "Misiowej wystawy", koncert zespołu Hard Times Trio oraz wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych, to propozycje przygotowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Sławkowie. Impreza rozpocznie się o godzinie 16:00.

Noc Muzeów w Szopienicach jest okazją do obejrzenia interesujących  wystaw, najciekawszych zakamarków dawnego Ratusza Miejskiego czy wnętrza organów w Ewangelickim Kościołem Zbawiciela. Pojawi się też Marcin Luter i trochę o sobie opowie. Wieczór umilą mini koncerty organowe. Początek o godzinie 20:00.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach zachęca do obejrzenia Muzeum Izby Pamięci kopalni Wujek i miejsc związanych z pacyfikacją górników na początku stanu wojennego. 

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach proponuje koncerty, warsztaty dla dzieci, plenerowy pokaz filmu "Lalka", wystawę instrumentów muzycznych, oraz Noc z Erikiem Satie, maraton twórczości w 150. rocznicę urodzin kompozytora.

Noce atrakcje proponują też Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Galeria Bielska BWA, Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika" w Bytomiu i katowicka Galeria 4ART.

Między placówkami będzie kursował bezpłatny autobus, który pozwoli dotrzeć w wybrane miejsca.

Autorzy: Jan Bacza, Łukasz Kałuża, Joanna Opas, Jerzy Zawartka, Marlena Barasińska


Zobacz także Wiadomości kulturalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA