Plany i strategie górnictwa

fot. Marcin Rudzki

— Wciąż tak naprawdę nie mamy opracowanej polityki energetycznej — powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Janusz Olszowski.

Jak zaznaczył podczas debaty poświęconej górnictwu i ekonomii, taka sytuacja bardzo utrudnia działanie w tej branży.


Prezes Węglokoksu, Jerzy Podsiadło przypomniał, że ostatnia strategia dla energetyczna przyjęta została w 2009 roku.


Restrukturyzacja, inwestycje i podnoszenie wydajności, to zdaniem szefów śląskich spółek górniczych najlepsza recepta na poprawienie sytuacji w branży. Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Tomasz Gawlik podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego podkreślał, że górnictwo musi dostosować się do rynku.


Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, Zygmunt Łukaszczyk dodał, że to, jak wydajność wpływa na poprawę sytuacji ekonomicznej, widać na prostych przykładach.


— Zazdrościmy Polsce luksusowej sytuacji — mówił podczas dyskusji dotyczącej energetyki opartej na węglu, Tetsuya Nishida z japońskiego koncernu energetycznego. Jak podkreślał w trakcie debaty prowadzonej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, samowystarczalność Japonii w surowce energetycznej wynosi zaledwie 5 procent.


Tetsuya Nishida podkreślił, że Japonia nie ma żadnych planów wycofywania się z węgla.


— Silesia jest obecnie najbardziej efektywną kopalnią w województwie śląskim — powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego jej prezes, Michal Heřman — recepta na radzenie sobie w tak trudnej sytuacji, w jakiej obecnie znalazła się branża górnicza, składa się z kilku elementów.


Prezes Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia przyznał, że w walce z kryzysem pomaga także fakt, że strona społeczna jest tak naprawdę partnerem dla zarządu.


Związkowcy zgodzili się na zwolnienia prowadzone w ramach restrukturyzacji. W tym roku z Przedsiębiorstwa odejdzie 100 osób w tym część na emeryturę.

W ostatnim dniu Kongresu jednym z głównych problemów poruszanych podczas debat jest właśnie przyszłość branży wydobywczej oraz energetyki.

Autor: Monika Krasińska