Rosyjskie Love Story

Boris Pasternak, rosyjski poeta i prozaik pochodzenia żydowskiego, w roku 1958 został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Przyznanie nagrody spotkało się z powszechnym aplauzem w kręgach literackich, ale bardzo skomplikowało niełatwą sytuację autora w totalitarnym państwie. Nękany politycznymi naciskami był zmuszony odmówić jej przyjęcia. W swojej najbardziej znanej powieści "Doktor Żywago" pisał "Jak dobrze jest na świecie! – Ale czemu to zawsze tak boli?".

O tym, co bolało Borisa Pasternaka, w audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka zatytułowanej " Rosyjskie Love Story", opowiada profesor Piotr Fast.

Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?