Spotkanie z Bernardem Krawczykiem

fot. Gliwicki Teatr Muzyczny

Bernard Krawczyk obchodzi 85 lat i choć żartuje, że tak długo ludzie nie żyją, jest w znakomitej kondycji. Jedne z pierwszych Rozmów o Śląsku prowadziliśmy właśnie z tym znakomitym artystą i niezwykłym Ślązokiem, który wie dobrze, że Ślązok nie gupi i kitu nie kupi. Pięknej polszczyzny uczył się Bernard Krawczyk w słynnym katowickim Studiu Dramatycznym, m.in. pod okiem Gustawa Holoubka i Romana Zawistowskiego. Kiedy szedł do gimnazjum, martwił się, że mówi tylko po śląsku i po niemiecku, bo jego wczesne lata szkolne przypadły na czas II wojny i szkoła niemiecka była obowiązkowa. A po latach okazało się, że właśnie gwara, najpiękniejsza, bo naturalna, nie wyuczona, stała się jednym z jego największych atutów.

Jubileusz 50-lecia obchodzi zespół Antyki, z tej okazji niedawno został wydany dwupłytowy album Piosenki z Górnego Śląska. Twórca zespołu, autor muzyki do wszystkich piosenek, Grzegorz Spyra, jest także dzisiaj z nami.

Na zakończenie powiemy o premierze filmu dokumentalnego o Piekarach Śląskich, która odbyła się przed kolejną stanową pielgrzymką mężczyzn.Ligoniowe Radio