Rajdy. ŚKUP. Kardiolodzy.

Częstochowskie szkoły zorganizowały dziś rajdy piesze i rowerowe. Wyruszyły z kilku miejsc miasta i pod hasłem "Częstochowa w XX-leciu międzywojennym" poprowadziły uczniów po starym mieście, dzielnicy Raków, do pomników i na stare nekropolie. Była to inna, ciekawsza lekcja historii. W trzech rajdach udział wzięło około 250 uczniów z kilku częstochowskich szkół.


 

Ogromne kolejki przed Punktami Obsługi Pasażera KZK GOP. Wszystko to przez konieczność wyrobienia i odebrania kart ŚKUP. Od dzisiaj nie obowiązują już niektóre bilety papierowe, co zmusza pasażerów do przejścia na system elektroniczny. Łatwo nie mają między innymi ci, którzy po odbiór kart wybrali się do punkty przy ulicy Staromiejskiej w Katowicach.


 

Od 30 do 60 procent ma się obniżyć wycena świadczeń medycznych z kardiologii, zakłada projekt Ministerstwa Zdrowia. Stowarzyszenie Zawodowe Kardiologów Inwazyjnych wystosowało specjalny list, w którym pisze jasno, że takie działanie może odciąć dostęp do skutecznego leczenia dla setek pacjentów dziennie, zwłaszcza w małych miastach. Kardiolodzy swoje stanowisko przedstawili w Zabrzu, gdzie spotkali się na Międzynarodowej Konferencji. Lekarze mówią wprost, że proponowane zmiany to cofnięcie się o 20 lat wstecz w rozwoju polskiej kardiologii. 


 

 


Katowice na 102.2 FM

wp_20160531_10_05_50_pro_120Od kilu miesięcy trwają intensywne przygotowania do wielkiego sportowego wydarzenia – TOUR de Pologne. Trasa wyścigu biegnie m.in. przez nasze województwo, a najdłuższy jej odcinek zaczyna się w Zawierciu. Trzeci zawierciański etap Tour de Pologne odbędzie się 14 lipca.


W samo południe w wielu szkołach nastąpił tzw. "Zryw Serc". Wszystko to w ramach policyjnej akcji profilaktycznej pod hasłem PAT , która także i w przedszkolach prowadzona będzie do końca roku szkolnego. O szczegółach z Martą Wnuk z Komendy Policji w Zawierciu rozmawia nasza reporterka Gabriela Kaczyńska.


wp_20160531_07_57_34_pro_120Jeden z marketów ogrodniczych w Zawierciu w najbliższą sobotę zamieni się w salę teatralną. Spektakle, gry i zabawy przegotowane będą z myślą o najmłodszych mieszkańcach powiatu. W roli głównej pojawi się tam Zoszka, niezwykle radosna dziewczynka, za uśmiechem której kryje się codzienna walka o zdrowie. Oprócz publicznej zbiórki właściciele marketu wesprą Zosie, przekazując część dziennego dochodu ze sprzedaży roślin.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

25 lat i ponad 8,5 miliona złotych przekazanych na zakupy aparatury ratującej życie pacjentów – tak w liczbach podsumować można działalność Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. Zajrzymy także do Zakładów Rybackich Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu, by sprawdzić, jak po wielu zawirowaniach i niepewności wygląda nowa rzeczywistość.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie organizuje szkolenia antyterrorystyczne dla kierowców i motorniczych. Chce w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów. Pracownicy przedsiębiorstwa uczą się, jak rozpoznać i zachować się w sytuacji zagrożenia. Ponadto powiemy, jak miejski przewoźnik przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży i wizyty Papieża w Częstochowie. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl