Bajtel gruba po śląsku

fot. mat. prasowe

Bajtel gruba po śląsku to nic innego jak kopalnia, tyle że dla dzieci. Tak też nazywa się miejsce w nowo otwartym parku 12 C Sztolni Królowa Luzia, zaaranżowane jako kopalnia, w której dzieci poznają górniczą robotę, choć w bardzo ograniczonym zakresie.

Podczas Industriady w Parku 12C, po nowym obiekcie, oprowadzają Spider-man, Super-man, Zorro i inni superbohaterowie, co najmniej tak odważni jak górnicy zjeżdżający codziennie na szychtę w kopalni.

Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, badacz dziejów europejskiej szlachty i arystokracji, która także mieszkała na Górnym Śląsku, opowie o tych szlachetnie i bogato urodzonych, którzy tworzyli industrialny Śląsk.

Ponadto o finale VII Wojewódzkiego Konkursu Edukacja Regionalna w Szkole i finale XXIII edycji festiwalu Śląskie śpiewanie, które zgromadziły w Koszęcinie w ubiegły czwartek dzieci, młodzież i nauczycieli, którzy przeżywali tam VII już Święto Edukacji Regionalnej. O tym wydarzeniu rozmawiamy z wiceprezes Związku Górnośląskiego, regionalistką dr Łucją Staniczek.Ligoniowe Radio