10 lat Lwowskiej Fali. Gala w Operze Ślaskiej.

Audycja "Lwowska Fala" w Radiu Katowice ma już 10 lat. Jubileuszowa gala odbyła się w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Po raz pierwszy audycja została nadana na antenie Polskiego Radia Katowice 10-go grudnia 2006 roku. Od początku prowadzi ją Danuta Skalska.

W Bytomiu spotkali się miłośnicy i przyjaciele audycji a także przedstawiciele Stowarzyszeń związanych z Kresami. Podczas gali przeprowadzono również zbiórkę na świąteczną pomoc dla Polaków na Kresach.

Wśród wielu podziękowań znalazły się również te dla Piotra Ornowskiego, obecnego Prezesa Radia Katowice oraz Wojciecha Poczachowskiego, Prezesa Zarządu Radia Katowice, który doprowadził do rozpoczęcia nadawania Lwowskiej Fali. Podczas gali pomysłodawca powrotu Lwowskiej Fali na antenę radiową Wojciech Poczachowski został wyróżniony przez Światowy Kongres Kresowian.

Autorka audycji Danuta Skalska otrzymała także wyróznienia od Śląskiej Izby Lekarskiej oraz Sejmiku Województwa Śląskiego.


Galeria 10 lat Lwowskiej Fali. Gala w Operze Ślaskiej.

Audycja Lwowska Fala ocala od zapomnienia kresową tradycję i kulturę, lwowski humor i piosenkę, ale także prawdę o losach Polaków, tragicznie splecionych z wojną i okupacją na Ziemiach Wschodnich Rzeczypospolitej. Nadawana jest co niedzielę o godz. 9:10.

Patronat nad jubileuszową galą objęli Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek a także Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Autor: Marta Dobrowolska/mm

 


Część oficjalna gali 10-lecia Lwowskiej Fali, która odbyła się w Operze Śląskiej w Bytomiu.