Zoo. Wigilia w Rzymie. Wodociąg. Kolęda.

Niezwykły prezent przed świętami sprawił swoim gościom Śląski Ogród Zoologiczny. Dziś bowiem otwarto tam zmodernizowany pawilon akwarium, w środku czekały prawdziwe cuda natury, których na co dzień nie mamy możliwości oglądać. W uroczystości wziął udział członek zarządu województwa Henryk Mercik, a gości przywitała dyrektor zoo Jolanta Kopiec.


 

Polscy rybacy już po raz czwarty goszczą w Rzymie. Tak jak w ubiegłych latach przywieźli ze sobą karpie, szczupaki, jesiotry i śledzie w darze dla Papieża Franciszka. Dziś potrawy z ryb trafia do Ojca Świętego, a ten przekaże je ubogim mieszkańcom jednej z rzymskich noclegowni. Wczoraj potrawy z polskich ryb trafiły na stół Watykańskiego Sekretarza Stanu kardynała Pietro Parolina.


 

W Koniecpolu zakończył się pierwszy etap budowy wodociągu. Podłączonych do niego zostanie ponad 230 gospodarstw, w których żyje około 1000 mieszkańców. Bez wody żyli oni od lipca ubiegłego roku, kiedy te tereny dotknęła susza. Dziś w podłączonych do wodociągu sołectwach mówi się o długo wyczekiwanym wejściu w XXI wiek. W styczniu tego roku gminę odwiedziła premier Beata Szydło, która obiecała pieniądze na budowę wodociągu, a władze Koniecpola niezwłocznie rozpisały przetarg. Oddany dziś wodociąg jest pierwszym etapem budowy z trzech zaplanowanych w tej gminie. Bez wody w kranach nadal pozostaje około tysiąc mieszkańców. Władze gminy zapowiadają, że do ich domostw woda zostanie doprowadzona z końcem przyszłego roku.


 

Między innymi lekarze, pielęgniarki czy sekretarki medyczne, personel Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach przygotował dla swoich pacjentów kolędę. Powstał do niej także klip, który został dzisiaj zaprezentowany przebywającym w placówce. Członkowie "szpitalnego zespołu" zaśpiewali także dla chorych na żywo. "Onkokolęda" powstała pod kierunkiem Kanclerz Akademii Muzycznej w Katowicach, Katarzyny Pleśniak.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Relacje reporterów Radia Katowice