Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Policjanci pomagają. Namiot tlenowy. Izba tradycji. 80 lat UE.
11.01.2017
16:45:00

Funkcjonariusze tyskiej policji - Piotr Stolecki i Paweł Tarasiewicz "przyłapani" na pomocy bezdomnym mieszkającym w leśnych szałasach, nieświadomie rozpoczęli wielka akcję pomocową. Skromni policjanci opisani przez portal 112 tychy. pl pociągnęli za sobą setki mieszkańców Tychów i Lędzin, którzy ofiarują bezdomnym ciepłe ubrania, węgiel i jedzenie. O akcji w nagraniu Agnieszki Loch.


Do akcji może włączyć się każdy. Informacje gdzie można przywozić dary na portalu 112 tychy.pl

 

Blisko 40 procent tych, którzy posiadają piece, pali śmieci - wynika z badań. A te przyczyniają się w znaczącym stopniu do powstawania smogu i zatruwania środowiska. To głównie z tego powodu na katowickim rynku stanął specjalny namiot, w którym nie tylko można pooddychać czystym, jonizowanym powietrzem, ale także dowiedzieć się o niskiej emisji i zbadać kondycję swoich płuc. Sprawie postanowiła się przyjrzeć nasza reporterka, która podpytała konsultantów o co w tej niskiej emisji chodzi i czy smog faktycznie jest aż tak szkodliwy.


Namiot będzie stał w Katowicach przez najbliższe 2 tygodnie, potem zostanie przewieziony do Chorzowa. A to nagranie przygotowała Joanna Opas.

 

Teraz będzie o niezwykłym miejscu, które powstało z wieloletniej pasji... do zbieractwa. Mowa o przydomowym Muzeum Śląskości w Bargłówce koło Sośnicowic. Choć jego założyciel Krystian Tischbierek woli nazywać to izbą bądź starą chałupą. Bo w istocie jest to dawna śląska chałupa, z wiekowymi meblami, przyrządami i pamiątkami. Związanymi ze śląskimi tradycjami, zwyczajami i życiem w Bargłówce. Marta Dobrowolska z mikrofonem odwiedziła Państwa Lucynę i Krystiana Tschbierków.


To tylko maleńka część tego, co można zobaczyć w Bargłówce. Kolekcja pana Krystiana to również kaski górnicze, karbidówki, zdjęcia i pocztówki związane z Gliwicami. Tych ostatnich ma kilkaset.

 

Dokładnie 80 lat temu powstał Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Choć nazwa uczelni zmieniała się przez lata, szkoła niezmiennie kształciła nowe pokolenia absolwentów. A było ich przez te 80 lat... 80 tysięcy. Na uroczystościach rocznicowych katowickiej uczelni był Dawid Damszel.


Dziękujemy. Zwłaszcza, że ten rok to także rok naszego jubileuszu - również okrągłego. Polskie Radio Katowice jest o równo 10 lat starsze od Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.



Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA