Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Ferie w województwie śląskim. Propozycje,
17.01.2017
05:09:00

Trwa zimowy wypoczynek uczniów z województwa śląskiego. Oprócz wyjazdów do górskich miejscowości, wiele osób będzie mogło skorzystać z atrakcji przygotowanych przez organizatorów w miejscu zamieszkania.

Tychy: Dzieci, które nie wyjechały na ferie zimowe mogą aktywnie wypoczywać w mieście. W Tychach półkolonie sportowe organizuje Towarzystwo  Krzewienia Kultury Fizycznej „Pionier”. Młodzi łyżwiarze i hokeiści trenują na tyskim lodowisku codziennie od godziny 7 do 15. W województwie śląskim naukę jazdy na łyżwach podczas ferii oferują m.in lodowiska w  Mikołowie, Sosnowcu, Tychach i Katowicach.

Nędza: Akcja ZIMA 2017 w Gminnym Centrum Kultury w Nędzy. Codziennie przez kilka godzin dzieci i młodzież korzystają z bogatej oferty kulturalno-edukacyjnej przygotowanej przez pracowników placówki. Ale Akcja ZIMA to oferta nie tylko dla dzieci! 18 stycznia GCK w Nędzy zaprasza na spotkanie, które przeniesie wszystkich do gorącej Kolumbii. A wszystko za sprawą Samuela Śliwy, mieszkańca Nędzy, który kocha podróże i opowie o swojej wyprawie właśnie do tego kraju. Będzie slajdowisko i barwne opowieści.

Gliwice: Muzeum w Gliwicach proponuje ferie ze sztuką, rzemiosłem i historią dla grup zorganizowanych i rodziców z dziećmi. Zajęcia w Willi Caro i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, zapowiadać będą lutową wystawę "Biżuteria dawna ze zbiorów Muzeum w Gliwicach".  Najmłodsi odkryją tajemnicę sekretników i zaprojektują broszę z monogramem ukochanej osoby. Wykorzystując repliki biżuterii żeliwnej tworzyć będą  naszyjniki, kolie, bransolety. Poznają także historię starożytnego Rzymu – ozdabiając plakiety z wizerunkami cesarzy i tworząc z nich oryginalne zawieszki. W Zamku Piastowskim można wysłuchać opowieści o kunszcie gliwickich rzemieślników, cechach, w których się zrzeszali i zobaczyć zabytki z nimi związane. Dzieci będą mogły poznać też historię gliwickiej Radiostacji, dowiedzą się, co to oznacza, że Radiostacja jest zabytkiem techniki radiowej oraz skąd bierze się jej popularność wśród turystów z całego świata.

Cieszyn: Na ferie wśród starych książek, szczególnie młodzież gimnazjalną i licealną, zaprasza Książnica Cieszyńska. Warsztaty poświęcone dziejom książki, kulturze piśmienniczej i historii Śląska Cieszyńskiego, ilustrowane będą pokazami zabytkowych rękopisów i druków, wzbogacone multimedialnymi prezentacjami oraz nauką praktycznego korzystania ze zbiorów biblioteki. Udział w pokazach i warsztatach jest bezpłatnya ich harmonogram dostępny jest na internetowej stronie Książnicy Cieszyńskiej: www.kc-cieszyn.pl.

Tychy: Tańce i zabawy śląskie, wyprawa szlakiem tajemniczych zamków i olśniewających pałaców czy zajęcia, na których można poznać odpowiedź na pytanie skąd się wzięły piłka i krążek - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na ferie przez Muzeum Miejskie w Tychach.W Tyskiej Galerii Sportu uczestnicy warsztatów obejrzą trofea sławnych tyskich sportowców i poznają ich fascynujące historie. Poznają także podstawowe pojęcia i reguły, obowiązujący w najpopularniejszych dyscyplinach sportu.

Bytom: Bytomskie Centrum Kultury podczas tegorocznej Feriady proponuje Fabrykę Wiedzy, czyli zabawę dającą możliwość poznania podstawowych pojęć z fizyki i chemii, kulinarne warsztaty po smakach Europy, warsztaty tworzenia unikatowych maskotek z kolorowych rajstop, skarpetek, tkanin, starych guzików i tasiemek, a także podróż w czasie do średniowiecza, podczas której członkowie bractwa rycerskiego opowiedzą o ówczesnym życiu i obyczajach, rycerskich cnotach i powinnościach oraz o ważnych wydarzeń historycznych. Nie zabraknie też filmów i gier.

Gliwice: Pod hasłem "Gdzie jest śnieg" organizowane są ferie dla dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach. Każdego dnia we wszystkich szesnastu filiach i budynkach głównych organizowane będą zajęcia dla najmłodszych. Wśród nich bale, warsztaty, zajęcia plastyczne i spektakle. Dzieci będą tworzyć, lepić, wyklejać, grać, tańczyć i bawić się – zawsze znajdując odniesienie do ciekawej książki. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Częstochowa: Zabawa i aktywny wypoczynek - to zamysł miejskich ferii w Częstochowie. Przygotowały je Biblioteka Publiczna, Muzeum czy MOSiR ale też kilkanaście szkół i przeszło dwadzieścia organizacji pozarządowych. Wśród atrakcji znajdują się konkursy sportowe, intelektualne i plastyczne, zajęcia taneczne, literackie, integracyjne, komputerowe, animacyjne, karaoke. Są też wyjścia na basen, lodowisko, do kręgielni, kina, wycieczki jednodniowe, kulig „Jurajski Skarb” czy bal karnawałowy. Na realizację zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży organizatorzy otrzymali łącznie blisko 55 tys. zł miejskiego dofinansowania.
Kalendarz akcji "Ferie w mieście 2017" oraz listę szkół organizujących zajęcia można śledzić na stronie internetowej Urzędu miasta w Częstochowie.

Chorzów: zajęcia dla dzieci zostających w mieście ruszyły także na Stadionie Śląskim.Jak mówi Adam Pawlicki ze stadionu, dla dzieci przygotowano wiele, głównie sportowych, atrakcji. Zajęcia będą się odbywać zarówno na świeżym powietrzu, jak i w szatniach - wszystko zależy od aury. Oprócz tego będą spotkania ze sportowcami i pokazy sportowe. Ponadto przygotowano liczne gry i konkursy.


Po zajęciach dzieci mogą liczyć na ciepłą herbatę i poczęstunek. Zajęcia odbywają się przez całe ferie codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 13 i są adresowane zarówno do grup zorganizowanych, jak i dzieci przychodzących indywidualnie.

Lubliniec:
Miejski Dom Kultury w Lublińcu przygotował kosmiczny program ferii. Zatytułował go: KOSMICZNIE, ZDROWO i SPORTOWO.
Są to na przykład „Gwiezdne przygody” – zajęcia ruchowe i przygotowywanie gwiezdnego napoju mocy. Przewidziano też kosmiczne gry planszowe i zajęcia plastyczne zatytułowane „Magiczny kamień z odległej galaktyki”. Plan zajęć obejmuje wszystkie dni dwutygodniowych ferii od jutrzejszego „Treningu kosmonauty” po kosmiczną sesję zdjęciową na zakończenie wypoczynku, w piątek za dwa tygodnie.

Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo. Zamarznięte od kilkunastu dni stawy i jeziorka wydają się być idealnymi ślizgawkami. Warto jednak wiedzieć, jak bezpiecznie wchodzić na lód i co zrobić w razie jego pęknięcia.

Towarzystwo drugiej osoby, wysoko umieszczony telefon komórkowy, wyjęte z kieszeni ręce przy wchodzeniu na lód i szeroko rozpostarte ramiona w wypadku jego załamania. To cztery podstawowe zasady, które mogą uratować życie. Ferie! Bezpieczeństwo przede wszystkim.

 


Zobacz także Podobne artykuły

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA