Transplantacje. Wieszaki. Zabytki. Grypa.

Dziś Dzień Transplantologii. Przeszczep narządów daje szansę na nowe życie. Z okazji Światowego dnia transplantologa w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu podsumowano działalność szpitala. Od 1985 roku transplantolodzy przeprowadzili tam prawie 1050 przeszczepów serca i 143 przeszczepy płuc. Jak mówi profesor Marian Zembala - lekarze w Zabrzu są w stanie przeprowadzić rocznie ok 130 przeszczepów, jednak wciąż niewiele osób podpisuje tzw. deklarację woli. Dzięki niej w razie nieszczęścia np. wypadku możemy przyczynić się do ratowania życia nieuleczalnie chorym ludziom.


Wymiana ciepła, to nietypowa akcja która ruszyła w Sosnowcu. Jak sama nazwa wskazuje, inicjatywa ma wiele wspólnego z ogrzewaniem. Nie chodzi jednak o ogrzanie mieszkań, lecz zadbanie o potrzebujących. W zimowe dni nie brakuje bowiem osób ubogich oraz bezdomnych którzy narażeni są na niskie temperatury. Świetnie zdają sobie z tego sprawę członkowie fundacji „Rób dobro”, którzy rozstawili na terenie miasta wieszaki z ciepłymi ubraniami. Akcji przyglądał się nasz reporter, Kamil Jasek. 


Według danych Sanepidu w ostatnim tygodniu odnotowano w regionie 21 tysięcy zachorowań na grypę. Wiele śląskich szpitali wprowadziło całkowity zakaz odwiedzin. Jak mówi ordynator oddziału chorób wewnętrznych w Świętochłowicach - zakaz był absolutną koniecznością, w placówce liczba zachorowań wzrasta gwałtownie, dla pacjentów brakuje już miejsc na oddziałach.


Grupa radnych oraz pasjonujący się architekturą i historią mieszkańcy Częstochowy stają w obronie zabytkowego kompleksu fabrycznego dawnej Przędzalni Czesankowej Elanex.  Ich zdaniem część budynków tego kompleksu zostanie wyburzona pod budowę planowanej drogi. Radni ze stowarzyszenia " Mieszkańcy Częstochowy" i nowo powstałe  stowarzyszenie  Grupa Elanex "wespół - zespół" - podkreślają, że nowa inwestycja nie musi być realizowana kosztem zabytku. Piszą stanowiska, apele , przygotowują happeningi i spotkania - natomiast Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie zapewnia, że projektowana droga w jak najmniejszym stopniu będzie ingerować w teren Elanexu.



Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl