Ścieżka edukacyjna. Dowody osobiste. Pikieta. Termomodernizacja.

Skąd bierze się woda w kranie i co trzeba zrobić, aby woda z jeziora czy rzeki nadawała się do picia? Między innymi tego dowiedzieć się mogą dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla osób niewidomych i niedowidzących w Ziemięcicach koło Gliwic. Otwarto tam ścieżkę edukacyjną w alfabecie Braille`a, poświęconą ekologii i tajemnicom związanym z wodą. Podpisana została także umowa o współpracy między ziemięcickim Ośrodkiem a Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów. Był tam nasz reporter Sławomir Herman.


 

W 2007 roku 9 mln Polaków wymieniło stare dowody osobiste na nowe. W tym roku upływa ich termin ważności. Bez ważnego dowodu nie można załatwić spraw urzędowych ani wyjechać za granicę. Czy mieszkańcy Katowic pamiętają o wymianie dokumentu sprawdzała nasza rporterka Agnieszka Loch.


 

Wczoraj w Odlewni Żeliwa w Zawierciu, rozpoczął się strajk pracowników. Dziś przed biurem zarządu odbyła się pikieta. Pracownicy mają już dość niskich pensji i żebrania o podwyżki. Pikietujący przygotowali dla zarządu Odlewni petycję z postulatami. Niestety tuż przed pikietą zarząd opuścił biuro. Protest potrwa więc do odwołania.


 

Trwa dobra passa Częstochowy w pozyskiwaniu środków unijnych. Miasto otrzymało ponad 160 mln zł dofinansowania na przebudowę Drogi Krajowej nr 1 oraz ponad 96 mln zł na przebudowę DK 46. Teraz kolejne dofinansowanie unijne w wysokości 31 mln złotych na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. W trzech projektach zmodernizowanych zostanie kilkanaście budynków, m.in. szkoły, bursa miejska, pływalnia kryta oraz sala sportowa. Całość prac, które potrwają do końca 2018 roku, kosztować będzie ponad 51 mln złotych. Od 2013 roku Częstochowa wydała 37 mln złotych na termomodernizację, a 12 obiektów użyteczności publicznej zyskało nowe elewacje, ogrzewanie, elektrykę i stolarkę okienną. Wyremontowano również ponad 90 budynków komunalnych. Dzięki dofinansowaniu unijnemu ta lista zwiększy się o 13 kolejnych budynków użyteczności publicznej. Dofinansowaniom przyglądała się Izabela Czerczer.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Relacje reporterów Radia Katowice