Kawa na ławę z Danutą Krzyżyk

Naukowcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Jednak wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się ich ok. 6 tysięcy. Według UNESCO niemal połowa z nich jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków.

21 lutego jest Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Jego obchody mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.

Co należy chronić w języku polskim, jakie są największe zagrożenia, jakim językiem posługujemy się na co dzień i czy dbamy o jego bogactwo?

Językową kawę na ławę, z przewodniczącą Zespołu Onomastyczno-Ortograficznego Rady Języka Polskiego i przewodniczącą Oddziału Katowickiego Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, prof. Danutą Krzyżyk, stawia Agnieszka Strzemińska.Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.