Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Medycyna i teologia. Śledzik i post. Dom seniora. Więzienne prace.
28.02.2017
16:45:00

11 lutego obchodziliśmy 25-lecie Światowego Dnia Chorego. Z tej okazji lekarze i teologowie spotkali się dziś w Katowicach, by zastanawiać się, jak wspólnie pomagać ludziom w cierpieniu. Już sam tytuł konferencji "Fides et Ratio w służbie człowiekowi choremu, czyli o spotkaniu teologii i medycyny" podkreśla ważność obu nauk w procesie leczenia.  Lekarze, chcąc dziś pomagać swoim pacjentom nie tylko fizycznie, ale i duchowo mają dziś bardzo trudne zadanie. Warto więc pamiętać i taki jest też najważniejszy wniosek z konferencji – żaden ksiądz czy psycholog lepiej nie wesprze w cierpieniu niż osoby najbliższe, a tych dziś tak często w szpitalach brakuje. W spotkaniu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego wzięła udział nasza reporterka Agnieszka Loch.


 

Jedni z hukiem i przytupem, inni bez szaleństwa, lub w ogóle. Jak się okazuje każdy ma swój sposób na zakończenie karnawału. Tak było kiedyś na śląsku i tak też jest teraz. Jedno jest pewne, wielu w ostatki na pewno pokosztuje tłustego lub chudego śledzia. Kiedyś ostatkami zwano na Śląsku ostatnie dni karnawału, jednak współcześnie nazywany tak bywa jedynie wtorek przed Środą Popielcową, w który to zabawy osiągały swój szczyt. Organizowano je w każdej wsi i każdym mieście, przygotowywano obfite wieczerze w rodzinnym gronie lub ze znajomymi, a zwieńczeniem zabawy, krótko przed północą było pogrzebanie basa czyli tłustego śledzia. Nagranie o świętowaniu śledzika na śląsku dziś i niegdyś przygotował Dariusz Schmidt.


 

W Dąbrowie Zielonej działa Dom Senior Vigor. Działa od początku lutego, ale już cieszy się dużym powodzeniem, bo seniorzy gminy Dąbrowa Zielona korzystają z zajęć – gimnastyki, zajęć sportowych i kulturalnych. To połączenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku z dziennym domem pobytu seniorów. Powstał w wyremontowanym, ponad stuletnim budynku, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Odwiedziła go Izabela Czerczer.


 

Na co dzień pracują na terenie zakładu, zwykle są to prace porządkowe. Często też pracują społecznie na rzecz danej gminy. Mowa o osadzonych w Zakładach Karnych. To, co robią, to za mało. Służba więzienna chce, by jak najwięcej osadzonych podejmowało zatrudnienie. Dlatego też Zakłady Karne poszukują przedsiębiorców do współpracy, którym przysługują różne ulgi. Są m.in. zwolnieni z kosztów, jakie ponosi się w ramach tradycyjnie zatrudnionego pracownika. Do ogólnopolskiej akcji włączonych jest 40 jednostek karnych, w tym nowo powstała w Ciągowicach, niedaleko Zawiercia, w której była Gabriela Kaczyńska.




Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA