Podróż jako terapia

fot. Beata Tomanek

Joachim Czerniak na 18 urodziny otrzymał od taty prezent w postaci wspólnej podróży do Ameryki Południowej, od Brazylii do Meksyku. W tym samym roku dowiedział się, że choruje na raka mózgu. Podjął walkę o życie. Po operacji okazało się, że jest sparalizowany i może poruszac się tylko na wózku. Podczas rehabilitacji, w urządzeniu przypominającym rower postanowił, że jak tylko odzyska władzę w nogach to ruszy na prawdziwym rowerze do Australii. Jak mówi, zdarzył się cud i zaczął chodzić. Więc ruszył w świat, tak jak sobie obiecał. Pokonał 10000 km, objechał Australię i planuje kolejne wyprawy.... Można o tym przeczytać w książce „Podróż do granic”.

W naszej rozgłośni można ogladać zdjęcia obrazujące życie ludzi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, podopiecznych Stowarzyszenia „Centrum Dzwoni”. Autorka Anny Wiecha-Cygan pokazuje niepełnosprawnych jako zadowolonych z życia, spełniających się zawodowo i realizujących swoje pasje ludzi. Na ich uśmiechniętych twarzach można wyczytać dumę i satysfakcję. Dla pracowników Stowarzyszenia „Centrum Dzwoni” to najlepsza nagroda na 10-lecie działalności.


Tam warto być

W CINiB-ie na giełdzie pracy 13.03.2017:

Godzina: 10.00-13.00
Miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach ul. Bankowa 11a, Katowice

Podczas Giełdy można będzie spotkać się ekspertami, ludźmi sukcesu i doradcami personalnymi oraz aplikować na różne stanowiska już podczas wydarzenia. Pracodawcy, którzy postanowią szukać na Giełdzie potencjalnych pracowników będą prezentowali zróżnicowane środowisko branżowe. Obecne będą zarówno firmy działające lokalnie, jak i te o zasięgu krajowym, Ponadto można będzie skorzystać z oferty wsparcia organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Oferta takich organizacji jest stosunkowo duża – kursy zawodowe, staże czy konsultacje ze specjalistami, a wszystko to oczywiście nieodpłatne.

W Bibliotece Publicznej w Siemianowicach Śląskich:

zaproszenie_moja_chwila_16


Audycja publicystyczna z elementami edukacji i poradnictwa poruszająca problemy osób niepełnosprawnych oraz ludzi, zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Gośćmi audycji są m.in. przedstawiciele instytucji i organizacji (w tym OPP) prowadzących działalność na rzecz takich osób.

Niemal każdy element audycji z ich udziałem posiada walory edukacyjne bądź poradnicze. Wielu audycjom towarzyszą telefoniczne dyżury ekspertów, którzy udzielają porad. Częstymi gośćmi są niepełnosprawni parlamentarzyści i samorządowcy a wśród nich współpracujący z audycją niepełnosprawny poseł Marek Plura.

Audycja zawiera relacje i krótkie formy reportażowe pokazujące wydarzenia i imprezy organizowane dla osób niepełnosprawnych, wśród nich relacje z targów pracy, licznych spartakiad dla osób niepełnosprawnych, akcji pomocowych dla wykluczonych społecznie, działalności charytatywnej wielu fundacji i stowarzyszeń a także osoby działające na rzecz tych środowisk.


Gdzieś obok nas