Wielkanoc z Radiem Katowice

Data: 15-04-2017

thumbnail

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkiej Nocy, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

Zapraszamy rónież do słuchania Radia Katowice podczas przeżywania Wielkanocny. Przygotowaliśmy program, który z pewnością pozwoli poczuć świąteczna atmosferę. Oto niektóre propozycje na najbliższe dni:

WIELKANOC -  NIEDZIELA, 16  KWIETNIA 2017

8.30 - Historia zapisana dźwiękiem - 14 kroków do internetu - Odcinek 4

W Polskim Radiu Katowice kontynuujemy podróż po historii nowoczesnych technologii informacyjnych. W tym tygodniu autor cyklu "14 kroków do Internetu" Jarosław Juszkiewicz nie będzie musiał jechać bardzo daleko. Odwiedzi dwa miejsca w Katowicach...Kolejne spotkanie z historią komputerów i internetu w Polskim Radiu Katowice już w najbliższą sobotę. Audycję zrealizował akustycznie Jacek Kurkowski.

15.15 – O muzyce inaczej – aud. E. Niewiadomskiej

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena od pewnego czasu odbywa się nie tylko w Warszawie, ale również w innych polskich miastach. Nic dziwnego, że wielka dama świata muzyki Elżbieta Penderecka doceniła urodę nowej sali koncertowej NOSPRu w Katowicach. W cylku "O muzyce inaczej" Joanna Wnuk-Nazarowa przypomni początki festiwalu i opowie o jego oprawie, która nie ustępuje żadnemu wydarzeniu muzycznemu na świecie. Do wysłuchania rozmowy kwadrans po 15.00 zaprasza Ewa Niewiadomska.

16.15 – Wielkanoc w polskim dworze – aud. A. Chlebicy  

Mało kto wie, że tylko niektóre tradycje wielkanocne przetrwały do dziś. Gdy ktoś wspomina o Wielkanocy, przed oczami rysują nam się pisanki, które są nieodzownym elementem tych świąt, żurek z jajkami i białą kiełbasą, czy też mazurki w niezliczonych wydaniach, babki, rzeżucha, bazie, palemki i święconka….Kiedyś głównym symbolem stołu wielkanocnego był baranek z chorągiewką, najczęściej uformowany z masła i zbliżony wymiarami do prawdziwej owieczki. Wokół niego na srebrnych talerzach gościły prosięta zdobione jajami i z jajem w zębach, indyki nadziewane, pieczone pasztety, rozmaite zwierzyny, lukrowane baby z cykatą, no i mazurki. Wiele z tych dawnych zwyczajów wielkanocnych odeszło już w niepamięć. Pozostała jednak ich symbolika i właśnie ta symbolika nadaje współczesnemu świętowaniu wymiar historyczny: przekazuje następnym pokoleniom skrawek narodowego dziedzictwa. Zapraszamy zatem do wielkanocnego stołu by porozmawiać o tradycji i przywołać klimat i atmosferę dworskich Świąt Wielkiej Nocy.

18.15 – Historia sztuki wg Irmy Koziny – aud. B. Tomanek

22.10 – Niedzielne spotkania z reportażem – aud.  A. Sekudewicz

W tym szczególnym, świątecznym dniu warto przypomnieć na czym polega specyfika śląskiej religijności, co ją odróżnia od religijności, bardzo żywej przecież w innych regionach naszego kraju. Dlaczego przyjeżdżającemu często do  Piekar Śląskich papieżowi św. Janowi Pawłowi II była ona szczególnie bliska. Dlaczego mówił, że wpływa na oblicze śląskiej ziemi, współbrzmi z problemami ludzi ciężkiej pracy, zwłaszcza górników, determinuje ich życie codzienne, życie rodzinne. To tu na Śląsku kapłan jest wyjątkowo blisko swoich wiernych, którzy tłumnie pielgrzymują co roku na Piekarskie Wzgórze nazywane często stolicą katolicyzmu społecznego. W audycji udział biorą między innymi ks. Arcybiskup Senior Damian Zimoń, ks. Arcybiskup Alfons Nosol, ks. Biskup Tadeusz Pieronek. „Śląska religijność” to tytuł audycji Anny Sekudewicz w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.

WIELKANOC - PONIEDZIAŁEK,17  KWIETNIA 2017

9.15 – Śmigus dyngus – aud. A. Strzemińskiej

Skąd wywodzi się zwyczaj polewania wodą w poniedziałek wielkanocny?
Co symbolizuje? Czy tylko chłopcy mogli oblewać dziewczęta, czy też tradycja pozwalała paniom się zrewanżować? O szczegółach w audycji Agnieszki Strzemińskiej

12.20  –  „Wielkanoc w literaturze”  – aud. A. Strzemińskiej

Święta i związane z nimi obrzędy i tradycje są tak ważnym elementem naszego życia, że ich rozmaite ślady odnajdujemy w literaturze. W literaturze, która nie tylko rejestruje i opisuje rzeczywistość, ale także - co może jest nawet istotniejsze i ciekawsze - pokazuje w krzywym zwierciadle, prowokuje, zmusza do refleksji, zadumy, rozliczeń. Dziś poszukamy śladów Wielkanocy w literaturze razem z prof. Ryszardem Koziołkiem. Fragmenty tekstów czyta Wojciech Skowroński. Audycję zrealizował dźwiękowo Jacek Kurkowski.   A zaprasza Agnieszka Strzemińska

13.15 –  "Jedyny taki poeta – ks. Twardowski" – aud. A. Strzemińskiej

To z jego wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej pochodzi zdanie: "Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą". Urodził się w Warszawie i całe życie tam mieszkał, ale bliskie związki łączyły go także z Katowicami. Był nie tylko poetą, ale - przede wszystkim - księdzem, choć swoje powołanie odkrył późno, bo w wieku 28 lat, po doświadczeniach wojennych. Niezwykle skromny, unikający rozgłosu, skwapliwie zacierał swoje biograficzne ślady. Marzył, aby zostały po nim wiersze, a nie znany życiorys.   Ksiądz Jan Twardowski. Dziś przypomnimy Państwu audycję, której jest bohaterem. Audycję A.Strzemińskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego zatytułowaną: "Jedyny taki poeta" . Opowiada autor książki o księdzu Twardowskim i zarazem jego wieloletni przyjaciel - Waldemar Smaszcz. W audycji wykorzystano wiersze ks.Jana Twardowskiego czytane przez samego autora oraz teksty poety w interpretacji Jacka Filusa
Audycję Agnieszki Strzemińskiej zatytułowaną: "Jedyny taki poeta" dźwiękowo zrealizował Jacek Kurkowski.

16.15 -  „Muzyka dawna na święta”   – aud. A. Musialik  

Muzyka dawna przenosi słuchaczy do baroku - okresu, w którym dokonał się kulturze europejskiej ogromy przełom, także w  muzycznej. Rozkwitła muzyka świecka, instrumentalna, powstały  opery, oratoria i kantaty. Zostały wynalezione takie formy muzyczne, jak sonata, koncert i uwertura.  Sięgamy dziś do tego muzycznego bogactwa z artystami i muzykologami, którzy należą do entuzjastów wykonawstwa historycznego.   Marcin Świątkiewicz znakomity polski klawesynista , Martyna Pastuszka solistka i kameralistka, koncertmistrzyni i pedagog, prowadzi klasę skrzypiec barokowych Akademii Muzycznej w Katowicach, Piotr Oczkowski dyrektor artystyczny Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego, oraz Anna Bywalec - Fojcik, muzykolog, producentka, której   zawdzięczają melomani cykl Muzyka dawna w Sali koncertowej NOSPR, który cieszy się uznaniem słuchaczy.   Zapraszamy w   podróż do świata dźwięków epok baroku i klasycyzmu.

 /mm/

 

Radiowe Wydarzenia