Wspólne działania

Najlepepszym lekarstwem na poczucie osamotnienia, a nawet problemy dnia codziennego są spotkania, rozmowy i wspólne dzialanie.

Wraz z gośćmi audycji przedstawiam pańtswu dwie propozycje na najbliższy czas. Pan Jarosław Michalczuk, kierownik WTZ w Gorzycach, pan Krzysztof Moskwa, specjalista rehabilitacji sportowej oraz uczetnicy warsztatów: Basia Klimek, Łukasz Hodór, Damian Mąkos, Tomasz Job zapraszają do wzięcia udziału w Jubileuszowej XV Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych w Wodzisławiu 8 czerwca od 9.00.

Palkat Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

Razem z Kają Kosowską, niewidoma pianistką zapraszamy do uczestniczenia w Nocy Bibliotek w Biblitoece Śląskiej. Od godziny 20.00 będzie można posłuchać mrocznych, ale fascynujacych opowiastek o tym, do czego inspiruje noc i ciemność. W półmroku bowiem publiczność słuchać będzie „Opowiastek spod przymkniętych powiek”. Snuć będą je ludzie, dla których mrok i ciemność są wyzwaniem, solą życia albo miejscem, w którym najlepiej czuje się ich wyobraźnia. Przy fortepianie zasiądzie Kaja Kosowska – niewidoma pianistka, doktorantka Akademii Muzycznej w Katowicach. O swoim „widzeniu świata” opowie niewidomy podróżnik, Krzysztof Wostal. W niedostępne czeluści schowane pod ziemią zabierze publiczność grotołaz i muzealnik Grzegorz Kuśpiel.

O mistycznych przeżyciach związanych z oglądaniem zorzy polarnej w podbiegunowych ciemnościach opowie prof. Dariusz Rott, literaturoznawca zakochany w Islandii. W odłosy nocnego życia lasów będzie można wsłuchać się wraz z panem Jerzym Paruselem, dyrektorem Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. W ciemności istnieją również małe, niegrzeczne i samowolne cząsteczki, dzięki którym ludzie przeżywają swój czas we wszechogarniającym kosmosie. Opowiastkę o tym jak wszystko się zaczęło i trwa przedstawi prof. Władysław Borgieł, fizyk. Jest też możliwe, że w „Noc Biblioteki Śląskiej” zaskoczy wszystkich zgromadzonych swoją obecnością jakaś tajemnicza postać. „Opowiastkom spod przymkniętych powiek” towarzyszyć będą doznania wizualne i dźwiękowe.


 


Audycja publicystyczna z elementami edukacji i poradnictwa poruszająca problemy osób niepełnosprawnych oraz ludzi, zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Gośćmi audycji są m.in. przedstawiciele instytucji i organizacji (w tym OPP) prowadzących działalność na rzecz takich osób.

Niemal każdy element audycji z ich udziałem posiada walory edukacyjne bądź poradnicze. Wielu audycjom towarzyszą telefoniczne dyżury ekspertów, którzy udzielają porad. Częstymi gośćmi są niepełnosprawni parlamentarzyści i samorządowcy a wśród nich współpracujący z audycją niepełnosprawny poseł Marek Plura.

Audycja zawiera relacje i krótkie formy reportażowe pokazujące wydarzenia i imprezy organizowane dla osób niepełnosprawnych, wśród nich relacje z targów pracy, licznych spartakiad dla osób niepełnosprawnych, akcji pomocowych dla wykluczonych społecznie, działalności charytatywnej wielu fundacji i stowarzyszeń a także osoby działające na rzecz tych środowisk.


Gdzieś obok nas