Uwięziona miłość

Bohaterka dzisiejszych "Ścieżek miłości" została opisana przez Józefa Ignacego Kraszewskiego w jego powieści "Hrabina Cosel".

W roku 1968 na ekrany wszedł film Jerzego Antczaka, który opowiadał o miłości Anny Konstancji Cosel do Augusta II Mocnego. W rolach głównych zobaczyliśmy Jadwigę Barańską - żonę reżysera i Mariusza Dmochowskiego. Z filmu udało się też wykroić 3 odcinkowy serial telewizyjny, a w roku 2007 nawet z wersji czarno - białej serialu potrafiono zrobić film kolorowy. O tej niebanalnej i trudnej miłości Hrabiny Cosel do Augusta II Mocnego, który traktował ją z czasem jako swoją - jedną z wielu - metresę opowie za chwilę prof. Stefan Głogowski

 

#audio


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?