Harmonijka. Dzierzon. Potomkowie Hanslika.

Piosenka jest dobra na wszystko - mówił Jeremi Przybora. Nasza reporterka spotkała się z ze zwycięzcą międzynarodowego konkursu gry na harmonijce ustnej. Przegląd odbył się w Estonii, a wygrał go mysłowiczanin. Grzegorz Matuszek udowadnia, że można odnosić sukcesy w muzyce, nawet po latach przerwy. Swoje umiejętności szkoli pod okiem jednego z najsłynniejszych wirtuozów harmonijki, Zygmunta Zgraji.


Trzymamy kciuki za dalszy rozwój pana Grzegorza. A tę muzyczną relację przygotowała Marta Dobrowolska.

 

To było spotkanie na naprawdę międzynarodowym poziomie. Do Żor przyjechała rodzina pierwszego przewodniczącego tamtejszej rady miasta oraz przyjaciela Wojciecha Korfantego. Potomkowie Pawła Hanslika zjechali do Polski z Francji, Niemiec i Kanady. Niektórzy mieli okazję widzieć się po raz pierwszy. Na żorskim Rynku nie brakowało wzruszenia ale i sporej radości.O tak piękną rodzinną historię naprawdę nie wypada nie walczyć. Władze Żor już teraz zapowiedziały, że na tamtejszym Rynku wmurowana zostanie tablica, która ma przypominać o Pawle Hansliku.  A to nagranie przygotował Łukasz Szwej.

 

Wczoraj obchodziliśmy Dzień miodu. Między innymi z tej okazji w Górnośląskim Parku Etnograficznym wyświetlano film "Prawda ponad wszystko. Opowieść o księdzu Dzierżonie". Księdzu, który zrewolucjonizował pszczelarstwo. O "księciu pszczół" i "Koperniku ula", między innymi z reżyserką filmu, rozmawiała nasza reporterka.


Film inicjuje projekt ratowania mauzoleum rodziny von Schaffgotsch w Kopicach, czyli miejscu, w którym ks. Dzierżon założył Śląskie Towarzystwo Pszczelne.


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl