Muzykowanie na Zaolziu

fot. archiwum Barbary Łakoty

W audycji:

  • Z Wędrynią na Zaolziu kojarzy się najczęściej nazwisko Ewy Farnej, ale to nie jedyna wywodząca się stamtąd wokalistka. Basia Łakota śpiewa od dziecka, i choć nie związała swojego życia zawodowego ze śpiewem, to muzyka towarzyszy jej przez cały czas. W lipcu stanęła na scenie Filharmonii Opolskiej i w finale I Polonijnego Festiwalu Piosenki Polskiej zdobyła nagrodę Radia Opole. Trudną ją złapać na Zaolziu, bo na co dzień mieszka i pracuje w Wiedniu – na szczęście udało nam się umówić i porozmawiać nad Olzą.
  • W audycji wracamy też do Lasku Miejskiego w Jabłonkowie, gdzie w pierwszy weekend sierpnia odbywało się 70. Gorolski Święto. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne odwiedza coraz więcej gości, również z Polski. Podczas jubileuszowej edycji prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę reprezentował sekretarz stanu Adam Kwiatkowski a na honorowego górala pasowano konsula generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie Janusza Bilskiego.


 


To audycja o Polakach i dla Polaków mieszkających w Republice Czeskiej. Nasza rozgłośnia chce być na stałe obecna w Państwa domach. Będziemy z naszymi mikrofonami wszędzie tam, gdzie dzieje się co ważnego i gdzie krzewiona jest polskość – w Karwinie, Hawierzowie, Czeskim Cieszynie czy oczywiście Jabłonkowie. Chcemy pokazać, że graniczna rzeka Olza może bardziej łączyć niż dzielić.

Czekamy na Państwa informacje, komentarze pod adresem: zaolzie@radio.katowice.pl.

Polecamy też podcast.


U Polaków za Olzą