Skansen Archeologiczny

fot. Szymon Brandys

W audycji:

  • Kocobędz to jedna z najstarszych miejscowości na Sląsku Cieszyńskim. W cześci tej podcieszyńskiej gminy zwanej Podobora znajduje się Skansen Archeologiczny - funkcjonujący jako oddział Muzeum Těšínska. To replika słowiańskiego grodziska wybudowana w 2005 roku w miejscu, gdzie odkryto pozostałości osadnictwa z późnej epoki brązu i okresu halsztackiego, a także późniejsze ślady Słowian z 2 połowy VIII w. Wpisane do rejestru zabytków kultury miejsce należy dziś do najwazniejszych stanowisk archeologicznych w RCz.
  • W ramach zapowiedzi XXVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Bez granic" rozmowa z reżyserem jednej z festiwalowych sztuk – Adamem Ziajskim. Pomysłodawca a zarazem szef artystyczny projektu „Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA” do Cieszyna z przedstawieniem „Nie mów nikomu” przyjedzie w sobotę 7 października. Ale nie jest to jego pierwsza wizyta nad Olzą. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic” rozpocznie się we wtorek koncertem piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Wiktorii Węgrzyn. W programie imprezy przedstawienia polskie, czeskie i słowackie w teatrach obu Cieszynów, wystawy, filmy, spotkania – premierę sztuki. Lampka Oliwna Emilia Zegadłowicza w reż. Bogdana Kokotka zaprezentuje również Scena Polska Teatru Cieszyńskiego. Festiwal potrwa do niedzieli – zakończy go specjalny koncert Jaromíra Nohavicy. Szczegóły na stronach internetowych borderfestiwal.eu. Radio Katowice obejmuje patronat medialny nad tym wydarzeniem (festiwal.BezGranic.Cieszyn).
  • Zbliża się premiera filmu dokumentalnego Zaolzie – fenomen Z. Produkcja stara się zaprezentować całokształt życia polskiej mniejszości w Czechach i porusza problemy związane z tożsamością, kulturą, tradycją, dwujęzycznością czy wiarą. Premierowa projekcja odbędzie się w piątek 6 października w Kinie Central w Czeskim Cieszynie o godz. 18. Na czym polega fenomen Z? – odpowiada reżyserka i producentka filmu Izabela Wałaska.To audycja o Polakach i dla Polaków mieszkających w Republice Czeskiej. Nasza rozgłośnia chce być na stałe obecna w Państwa domach. Będziemy z naszymi mikrofonami wszędzie tam, gdzie dzieje się co ważnego i gdzie krzewiona jest polskość – w Karwinie, Hawierzowie, Czeskim Cieszynie czy oczywiście Jabłonkowie. Chcemy pokazać, że graniczna rzeka Olza może bardziej łączyć niż dzielić.

Czekamy na Państwa informacje, komentarze pod adresem: zaolzie@radio.katowice.pl.

Polecamy też podcast.


U Polaków za Olzą