Psy ratownicze. Nowy dworzec. Rowerowe patrole. Zielony rekord.

Dla większości z nas to po prostu czworonożni przyjaciele, nasi pupile. Rzadko jednak myślimy o tym, jak często ich jeden niesamowity zmysł ratuje ludziom życie. Psy ratownicze pracują w trudnych a nieraz bardzo niebezpiecznych warunkach, by odnaleźć zaginionych. Materiał o ich szkoleniu i akcjach z ich udziałem przygotowała nasza reporterka Monika Krasińska, która sama szkoli swoje psy właśnie do tego typu akcji.


 

Nowy dworzec autobusowo-kolejowy otwarto w Cieszynie. Na ten moment czekali nie tylko mieszkańcy czy turyści, ale przede wszystkim uczniowie i studenci z całego powiatu cieszyńskiego. Jak twierdzą cieszyniacy, obiekt nawiązuje do czasów cesarza Franza Jozefa a jednocześnie jest bardzo wsółczesny i funcjonany. Sprawdzał to nasz reporter Andrzej Ochodek.


 

Holenderska policja szkoli polskich mundurowych, którzy patrolują ulice na rowerach. Warsztaty polegają na opanowaniu nie tylko podstaw, czyli profesjonalnej techniki... zsiadania z pojazdu, ale i specjalnych manewrów przydatnych między innymi w czasie pościgu. W szkoleniu w katowickiej Szkole Policyjnej wzięło udział 20 policjantów z województwa śląskiego i po czterech z małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego i świętokrzyskiego, pod czujnym okiem naszej reporterki Pauliny Kurek.


 

Częstochowa przyłącza się do akcji Zielony Rekord Polski. Chodzi w niej o zasadzenie w ciągu doby jak największej ilości drzew, kwiatów i innych roślin. Celem akcji jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna, popularyzowanie sadzenia drzew i roślin, a dzięki temu dotlenienie miast i poprawa ich estetyki. W Częstochowie sadzono róże oraz brzozy. Szczegóły w nagraniu Krzysztofa Słabikowskiego.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl