Akcja w Zofiówce. Przetwarzanie odpadów. Zmiany ratusza. Niepełnosprawni.

Już czwartą dobę trwa akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Nadal nie znaleziono trzech górników. Są jednak sygnały które budzą nadzieję. Ratownicy stale przeszukują chodnik z dwóch stron, udało im się natrafić na identyfikator radiowy jednego z górników. Z nadzieją patrzą także rodzina i przyjaciele. Przed zakładem mieszkańcy znoszą coraz więcej zniczy. Szczegóły w nagraniu Kamila Jaska.


W Częstochowie trwa spor o projekt planu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Rząsawy. Jedna z miejskich radnych tego okręgu i część mieszkańców obawiają się, że w projekcie znalazł się zapis umożliwiający zlokalizowanie w tym miejscu zakładów zajmujących się przetwarzaniem odpadów. Z kolei władze miasta twierdzą, że zapis ten jest źle interpretowany i dotyczy zupełnie innej kwestii. Na specjalnie zorganizowanym spotkaniu w tej sprawie doszło do wymiany zdań pomiędzy stronami sporu. Mieszkańcy chcą, aby wywołujący niejasności zapis został całkowicie wykreślony. Szczegóły w nagraniu Krzysztofa Słabikowskiego.


Wielkie zmiany w Chorzowie Batorym. Dawny blask odzyska architektoniczna perełka w stylu neobarokowym. Mowa o ratuszu gminy Wielkie Hajduki. Na taką informację czekali mieszkańcy miasta, którzy zgodnie przyznają, że sto lat temu budynek był wizytówką Chorzowa. Póki co, starszy, bo od kilkunastu lat gmach pozostawał w rękach prywatnych. Teraz odkupiło go miasto. Jaki los go czeka, sprawdziła reporterka Radia Katowice, Paulina Kurek.
Na zakup ratusza miasto wydało półtora miliona złotych. Całkowity koszt wyniósł trzy miliony dwieście tysięcy złotych.

Od dłuższego już czasu rodziny osób niepełnosprawnych domagają się w Sejmie podwyżki świadczeń opiekuńczych.
Kolejny materiał będzie dotyczył właśnie osób niepełnosprawnych, jednak o nieco inną sprawę chodzi.Kilkanaście dni temu do naszej redakcji zgłosiła się pani Elżbieta Wicher – mama 30-letniego sparaliżowanego pana Bartosza. O tym, co jej się przydarzyło, opowiedziała reporterce Radia Katowice.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl