Amnestia w bibliotekach. Niewolnictwo i handel ludźmi. Neuronawigacja w szpitalu. Remont katedry.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu postanowiła odzyskać od czytelników książki, które nie zostały oddane w terminie. Dotychczas takie osoby otrzymywały upomnienia i wezwania do zapłaty naliczonej kary. Teraz książki można oddać nie ponosząc konsekwencji. Biblioteka ogłosiła właśnie majową amnestię. Szczegóły w relacji Gabrieli Kaczyńskiej


Dziś, szczególnie w Europie, niewolnictwo wydaje się archaicznym pojęciem.
Niestety wcale tak nie jest. Wielu naszych rodaków wyjeżdżając za granicę nie jest świadomych czyhających zagrożeń. Aby uczulić mieszkańców na zjawisko współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi urząd miasta w Rudzie Ślaskiej zorganizował nietypową konferencję.
Z rudzkimi nauczycielami i przedstawicielami rynku pracy spotkali się eksperci z niemieckiej i holenderskiej ambasady oraz członkowie fundacji "La strada". Relacja Agnieszki Loch


Warto zatem uważać i dokładnie sprawdzać wszystkie szczegóły przed wyjazdem. Po poradę można także zadzwonić do fundacji "La Strada" pod numer 628 99 99 kierunkowy 22.

Neurochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego  w Częstochowie przeprowadzili dziś pierwszą operację z zastosowaniem  neuronawigacji. To technika komputerowa wspomagająca lekarzy podczas operacji neurochirurgicznych. Dzięki zastosowaniu systemu neuronawigacji zmniejsza się do minimum ryzyko powikłań, a pacjent może lepiej przechodzić rekonwalescencję. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny testuje urządzenia by wybrać i kupić najlepsze. Relacja Izabeli Czerczer.


Żywiecka parafia konkatedralna otrzymała ponad 2,5 miliona złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego na gruntowny remont tamtejszej świątyni. Projekt zakłada nie tylko niezbędne w przypadku tego piętnastowiecznego zabytku prace konserwatorskie i budowlane. Kościół ma także być bardziej dostępny dla turystów. Już niedługo - w październiku przyszłego roku turyści odwiedzający Żywiec będą mogli wejść na wieżę widokową. Całość inwestycji to koszt ponad 3 milionów złotych. Z mikrofonem w kościele była nasza reporterka - Katarzyna Graboń.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl