Protest w muzeum. Rocznica strajku. Pomnik Piłsudskiego. Kwiaty.

Około 2000 zł na rękę zarabia większość pracowników Muzeum Historii Katowic. Teraz żądają podwyżek i poprawy warunków pracy. Jeżeli ich postulaty nie zostaną spełnione będą protestować. Najbliższa okazja już jutro, podczas Nocy Muzeów. Pracownicy muzeum poprosili prezydenta Katowic Marcina Krupę o zorganizowanie spotkania ws. podwyżek. Reporter Radia Katowice sprawdzał, czy jest szansa na rozwiązanie sporu.


 

Minister energii Krzysztof Tchórzewski i Stanisław Szwed, wiceminister w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej, odwiedzili kopalnię Silesia w Czechowicach-Dziedzicach z okazji 15-lecia cudu. Otóż 15 lat temu kopalnia miała resztki węgla i według władz nadawała się wyłącznie do zamknięcia. Górnicy, którzy byli innego zdania, zjechali pod ziemię i rozpoczęli 9-dniową okupację zakładu. Ostatecznie Silesia przetrwała, znalazł się inwestor, a przy okazji okazało się, że węgla ma na kolejnych 50 lat. I nie jest to cud? Obecnie Silesia jest bardzo nowoczesna, wydobywa dużo bardzo dobrego węgla. Wśród wspominających tamte czasy z mikrofonem kręcił się Jarosław Krajewski.


 

19 maja w Muzeum Miejskim w Żorach otwarta zostanie wystawa "Świat Ainów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano" a 3 dni później odsłonięty zostanie posąg Bronisława Piłsudskiego. Posąg przedstawia Piłsudskiego w czasie rejestrowania fonografem głosu kobiety - mieszkającej na Sachalinie, należącej do ludu Ainów. Z dyrektorem Muzeum Miejskiego w Żorach doktorem Lucjanem Buchalikiem rozmawia Piotr Pagieła.


 

Nasturcje, tulipany, sukulenty, a także balkonowe pomidory ogórki i aksamitki – Park Śląski tonie w kolorach. To już kolejna edycja Święta Kwiatów. Odwiedzający mogą podziwiać prezentacje aranżacji ogrodowych, zapoznać się z nowinkami w dziedzinie narzędzi i akcesoriów ogrodniczych oraz nawożenia roślin. W piątek kwiaty w Paku Śląskim można podziwiać do godziny 19:00. W sobotę od 10:00 do 21:30, a w niedzielę od 10:00 do 19:00. W planie imprezy m.in. warsztaty ogrodnicze dla dzieci, koncerty, prelekcje i wiele innych atrakcji. Szczegóły na stronie internetowej Parku Ślaskiego. W Parku Ślaskim była reporterka Radia Katowice Aagnieszka Loch.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl