Metro. Wykopaliska. Hejt. Inhalacje.

Na jeden milion mieszkańców powinna być jedna linia metra, twierdzą eksperci. To oznacza, że na Śląsku powinny być dwie. Metro chce wybudować chorzowska firma, która od lat realizuje takie projekty na całym świecie. Ostatnio w Rijadzie. Deklaruje, że zrobi to w ciągu 3-4 lat. Koszt około dwudziestu kilometrów takiej linii wynosi kilka miliardów euro, tymczasem budżet Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wynosi około 360 milionów złotych. Metropolia metru nie mówi "nie", ale rozważa też inne możliwości. Chorzowscy producenci metra deklarują, że mogliby dołożyć część pieniędzy w ramach systemu PPP. Pomysłem zainteresowała się Paulina Kurek.


 

Wzgórze św. Małgorzaty, zwane przez mieszkańców Małgorzatką, to miejsce najstarszego osadnictwa na terenie Bytomia, z połowy XI wieku. Na wzgórzu znajduje się mały kościółek, a pod nim... jego poprzednicy. Właśnie mury jednego z nich odkryli pracownicy Muzeum Górnośląskiego, kierownik prac archeologicznych Beata Badura i proboszcz parafii ksiądz Marek Pardon, z którymi rozmawiała Marta Dobrowolska.


 

Na Placu im. Biegańskiego w Częstochowie Zespół Szkół Plastycznych zorganizował dziś akcję "stop hejtowi". Uczniowie i nauczyciele Plastyka przygotowali happeningi i wystawę prac po hasłem "Kultura nie boli", które umieszczono w miejskich autobusach. Akcję obserwował Zdzisław Makles.


 

Na terenie Rezerwatu Przyrody Góra Zborów w Podlesicach pojawiła się nietypowa atrakcja dla turystów. Dotychczas, odwiedzając to miejsce, mogli zażyć świeżego powietrza, teraz także mogą pooddychać powietrzem prosto z... ula.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl