Rejs. Czytanie. Bezdomni. Zamek.

Rok 2018 to rok rzeki Odry. W popularyzacji i przywróceniu rzece jej świetności uczestniczy aż 5 województw: opolskie, dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie oraz śląskie. Celem współpracy samorządów jest pokazanie mieszkańcom roli kulturotwórczej, gospodarczej, historycznej i przyrodniczej Odry. To również zwrócenie uwagi na przygotowania polskiego rządu, by do roku 2030 przywrócić rzece jej funkcję transportową. Dodatkowe wydarzenia związane z rokiem Odry to wystawy, imprezy biegowe, spływy kajakowe, koncerty i wiele innych. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. W naszym regionie uroki Odry podziwiać można m.in. płynąc malowniczym kanałem Gliwickim. Właśnie podczas rejsu zabytkowym statkiem, o planach związanych z rzeką Odrą, reporterce Radia Katowice, Agnieszce Loch, opowiedzieli samorządowcy oraz regionalni działacze. 


 

Ulica Sienkiewicza w Chorzowie zamieniła się w teatr. Na plenerowej scenie trwają "Ogrody Szekspirowskie 2018". Poza dziełami słynnego anglika najmłodsi aktorzy prezentują publiczności także historie rodem ze śląska. Z mikrofonem imprezę przy Chorzowskim Centrum Kultury odwiedził Dawid Damszel.


 

Zamek Cieszyn, od kilku lat symbol polskiego disagnu, może zmienić swój wizerunek a wszystko za sprawą... bezdomnych. Są oni problemem nie tylko w czasie ostrej zimy, ale także w ciepłe dni, zwłaszcza w pobliżu polsko-czeskiej granicy. Uzbrojony w monetę 2 złotową oraz oczywiście w mikrofon, Cieszyn odwiedził nasz reporter Andrzej Ochodek.


 

Mieszkańcy Koniecpola z niepokojem patrzą na niszczejący Zespół Pałacowo-Parkowy. Kiedyś był on tętniącym życiem obiektem kultury, sportu i wypoczynku, a także siedzibą wielu instytucji. Dziś, znajdujący się w prywatnych rękach, popada w ruinę, co wywołuje rozpacz wśród mieszkańców, którzy wyposażeni w albumy ze zdjęciami i wyjątkowe historie tego miejsca spotkali się z naszym reporterem Krzysztofem Słabikowskim.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl