RODO.Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Dzień Matki.Szkody górnicze.

Koniec z uciążliwymi telefonami i mailami z ofertami przeróżnych usług, od dzisiaj nasze dane będą bezpieczniejsze. Stać się tak ma dzięki RODO, czyli unijnemu Rozporządzeniu Ogólnemu o Ochronie Danych Osobowych. Co ono zmienia i co tak właściwie o nim wiemy? Sprawdzała Marta Dobrowolska.


Dziewięć kolejnych wieczorów wypełniają spotkania, wykłady wspólna modlitwa i koncerty. W Żywcu trwa 24edycja Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W tym roku imprezie przyświeca hasło: "Wszystko zaś to pochodzi od Boga. Prawda, Dobro, Piękno".
Gośćmi tegorocznego tygodnia są między innymi Krzysztof Zanussi, Marcin Pospieszalski czy ksiądz Mansfred Desealers z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Przewidziano także nocne czuwanie modlitewne oraz finałowy koncert ewangelizacyjny połączony ze świadectwami w żywieckim amfiteatrze. Tematem zainteresowała się Katarzyna Graboń.


Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki i to już ostatni dzwonek żeby pomyśleć o prezencie. A ten, wbrew pozorom, wcale nie musi być kosztowny. Wystarczy odrobina kreatywności, pracy i chęci. Wiedzą o tym dzieciaki z Dąbrowy Górniczej, które postawiły na ręcznie robione, praktyczne, a w dodatku pięknie pachnące podarunki. Wszystko to pod czujnym okiem pracowników Fundacji Godne Życie. W tych szczególnych warsztatach, wzięła udział także nasza reporterka Michalina Smaga.

 

Radlin to miejscowość otoczona przez zakłady górnicze. Na terenie miasta od lat działa kopalnia węgla kamiennego Marcel. Tuż przy granicy wydobycie prowadzi także KWK Rydułtowy. Kolejne kopalnie znajdują się w oddalonym o kilka kilometrów Rybniku. Skutkiem wydobycia są liczne szkody górnicze. Mieszkańcy od lat narzekają na wstrząsy, pękające płytki, ściany i elewacje. Zakłady górnicze starają się pokrywać koszty remontów, lecz jak twierdzą mieszkańcy, batalie z kopalnią bywają trudne i długotrwałe. Nagranie Kamila Jaska. 

 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl