Otwarcie drogi. Wyprowadzka z mieszkań. Dzień Sąsiada. Lekcja samorządu. Roman Paszkowski.

Pierwsze drogowe połączenie powiatu cieszyńskiego ze Słowacją otwarto na granicy w Jaworzynce.
Mimo, że nie ma ono strategicznego znaczenia dla regionu, to dla mieszkańców po obu stronach granicy było bardzo wyczekiwane. Szczegóły w relacji naszego reportera.


Uczniowie klas siódmych z Gminy Ogrodzieniec uczestniczyli w nietypowej lekcji. Nietypowej, bo w sali narad Urzędu Miejskiego. W rolę nauczyciela wcielił się burmistrz i sekretarz, a tematem przewodnim był samorząd terytorialny.


Mieszkańcy bytomskiej kamienicy przy ulicy Chroboka 9a mają kilka dni na spakowanie dobytku i wyprowadzkę ze swoich mieszkań.
Wszystko z powodu szkód górniczych – mimo tego, że wcześniejszy prezydent Bytomia, Piotr Koj, nie wydał zgody na wydobycie węgla pod Starymi Miechowicami, obecny prezydent Damian Bartyla porozumiał się z Kompanią Węglową w sprawie eksploatacji pod miastem.

Kopania "Bobrek" od 2013 roku wydobywa na tzw. zawał, co powoduje ogromne zniszczenia budynków na zewnątrz. Kamienica przy ulicy Chroboka jest w fatalnym stanie. Z zewnątrz szczytowa ściana została prowizorycznie podparta drewnianymi belkami.

W piwnicy popękane ściany zagrażają życiu, dlatego powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zakazał do nich wejścia. Niewiele lepiej jest w mieszkaniach – pęknięcia są na wszystkich ścianach, a stojąc w pokojach czuć, że podłoga ucieka w jedną stronę, gdyż cały budynek jest przechylony.

O złym stanie budynku mieszkańcy informowali urzędników wielokrotnie, jednak dopiero teraz, kiedy sytuacja zagraża ich życiu, okazało się że muszą się jak najszybciej wyprowadzić. W tej sytuacji miasto zaoferowano im dopłaty do czynszu za wynajem na rynku prywatnym oraz miejski hostel. W Bytomiu-Miechowicach była reporterka Radia Katowice.

Dziś w całej Europie obchodzony jest Dzień Sąsiada.
O stosunkach sąsiedzkich nakręcono już w Polsce niejedną komedię. Zdarza się jednak, że trudne relacje z sąsiadami przestają być zabawne i stają się naszym utrapieniem. A jak to jest w Katowicach, sprawdzała nasza reporterka Michalina Smaga.
Nie żyje Roman Paszkowski – świetny radiowy, sportowy sprawozdawca, znakomity komentator, wybitny znawca wielu dyscyplin sportu, szczególnie siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, futbolu i tenisa.
W tym roku skończyłby 98 lat.

— Człowiek wszechstronny — wspomina szef redakcji sportowej Polskiego Radia Katowice, Jerzy Góra.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl