Prosty język. Nowe trasy. Czytanie z gwiazdami. Po premierze.

Niniejszym informujemy, że teraz, odbędzie się emisja relacji naszego reportera z Tychów w podmiotowej sprawie nie cierpiącej zwłoki... Można tak, ale można też zaprosić na nagranie dotyczące ważnego problemu z Tychów. Każdemu zdarzyło się otrzymać urzędowe pismo, z którego niewiele wiadomo. Niewiele, bo jest napisane niezrozumiałym, zawiłym językiem. Tyscy urzędnicy dostrzegli problem i postanowili działać. Zorganizowali szkolenie, dzięki któremu dowiedzą się jak tłumaczyć z urzędnieczego, na nasz. Niełatwo przełamać rutynę, więc za tyskich urzędników trzymamy kciuki a innym urzędom polecamy podobne szkolenia. Urzędników owiedził Dawid Damszel.

 

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej prawdziwe oblężenie przeżywają jurajskie ostańce. Mekką dla wspinaczy, zarówno tych początkujących, jak i profesjonalistów, są skały w Rzędkowicach i na Górze Zborów. Z każdym sezonem miłośników tej aktywności przybywa, przez co ruch wspinaczkowy jest bardzo duży. Dlatego też Związek Gmin Jurajskich wytycza nowe trasy. W sumie powstanie ich ponad sto. Nowe trasy wspinaczkowe powstaną jeszcze w tym sezonie turystycznym. Na Jurze była Gabriela Kaczyńska.

  

Czytanie łączy – to oczywiste. Dzisiaj połączyło dosłownie Katowice z Czechami, Węgrami i Słowacją. Wszystko w ramach akcji "Wyszehrad Czyta Dzieciom". W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka zjawili się ambasadorzy: Edyta Jungowska, Piotr Tołoczko i Ewa Chodakowska. Czytali małym pacjentom bajki, zachęcając do tego rodziców. Brawa dla wszystkich rodziców i dziadków, którzy przez 20 minut dziennie czytają swoim pociechom, bo jak potwierdzają badania, dzieci, którym się czyta, o 2 lata przewyższają w umiejętnościach językowych i poznawczych swoich rówieśników a czas wspólnie spędzony jest bezcenny. Potwierdza to autorka tej relacji, Marta Dobrowolska. 

  

Twórcy nagrodzonego w Cannes za najlepszą reżyserię filmu "Zimna wojna" odwiedzili Katowice. Po premierze w Kinie "Kosmos", podczas spotkania z dziennikarzami przyznali, że na planie stworzyli wielką rodzinę. Opowiedzieli też o kolejnych dublach i miejscach na Śląsku, które można zobaczyć w filmie. Z Katowicami związany jest sam reżyser. Najnowszy film Pawła Pawlikowskiego to historia miłosna, która rozgrywa się w czasach zimnej wojny. Widzowie będą mogli go oglądać w kinach od piątku. Na spotkanie z odtwórcami głównych ról: Joanną Kulig, Tomaszem Kotem i Borysem Szycem oraz ekipą: producentem, reżyserem i operatorem, wybrała się Paulina Kurek. 

 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl