Kawa na ławę z Szymonem Giżyńskim

Będzie pomoc dla rolników w związku z suszą – zapewnił w porannej rozmowie Polskiego Radia Katowice nowy Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Szymon Giżyński.

Wiceminister zaznaczył, że najpierw należy oszacować poniesione przez gospodarstwa straty. To zadanie dla specjalnie utworzonych komisji.  
Podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa wiceminister Rafał Romanowski podkreślił, że rolnicy będą mogli liczyć na dopłaty do hektara upraw. Poza wsparciem z budżetu, rolnicy mogą wnioskować o umorzenie lub odroczenie części zobowiązań finansowych i preferencyjne kredyty. W Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą składać wnioski o umorzenie składek ubezpieczeniowych.

Natomiast w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa można wnioskować o obniżenie opłat za dzierżawę, a w gminie - o umorzenie podatku rolnego.


Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.