Bieg Niepodległości. Zawody drwali. Bezpieczeństwo nad wodą. Wakacyjne podróże. Gryfny patrol.

Mimo licznych ostrzeżeń i apeli o rozwagę nad wodą, nadal dochodzi do tragicznych wypadków. Przeceniamy własne umiejętności, ignorujemy złe warunki, kąpiemy się w miejscach niedozwolonych. Dlatego tak ważna jest edukacja od najmłodszych lat. Dziś nad jeziorem łąka w Pszczynie odbyła się wspólna akcja służ bezpieczeństwa w czasie której prezentowano najmłodszym zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Nasz reporter, Kamil Jasek, sprawdził ile z tej lekcji zapamiętały dzieci.


 

"Gryfny patrol" powstaje w Świętochłowicach. To akcja miasta i służb mundurowych skierowana do dzieci i młodzieży od 8 do 21 lat. Od września młodzi będą uczyć się sztuk walki, udzielania 1 pomocy, samoobrony, a także psychologii. Wyszkolony młodzieżowy patrol będzie wraz z policjantami i strażakami pomagał rówieśnikom i wszystkim potrzebującym pomocy. Członkowie gryfnego patrolu rozpoczną szkolenia od września.Wszyscy chętni Świętochłowiczanie w wieku od 8 do 21 mogą zgłaszać się już do projektu. Szczegóły na stronie internetowej Urzędu miasta w Świętochłowicach. W Świętochłowicach była reporterka Radia Katowice, Agnieszka Loch.

 

Biegną w dwóch grupach - pierwsza o nazwie "Źródło" wystartowała w Wiśle Czarnem i zmierza na północ, druga - ´Ujście´ pokonuje trasę od Bałtyku na południe. Tak żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uczczą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Do stolicy dobiegną jutro, w przeddzień święta Wojska Polskiego. Uroczyste zakończenie sztafety planowane jest jutro około godz. 17 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie. Na trasie biegu z żołnierzami rozmawiał Jarosław Krajewski.

 

W Koszęcinie wyłoniono tegorocznych Mistrzów Polski Drwali. Zawody w cięciu i rąbaniu drewna rozegrano w ramach Pikniku Leśno-Łowieckiego "Cietrzewisko", który od kilku lat odbywa się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Z drwalami i drwalką rozmawiał Zdzisław Makles.


Do niedawna traktowana była- przede wszystkim jako kraj tranzytowy w drodze np. do Finlandii, czy całej Skandynawii. Dziś wybierana jest juz z rozmyslem docelowo. Zatem podpowiedzmy jakie na Litwie, bo o niej będzie mowa, obowiązują zasady.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl