Dermobus. Wystawa Aniołów. Wrotkarnia. Gazik 69A. Podróż do Estonii.

Co roku ponad 3 tysiące osób dowiaduje się, że ma złośliwego czerniaka. Większość z nich dowiaduje się o chorobie, gdy trudno ją wyleczyć lub gdy w ogóle już jest za późno na leczenie. Często opalanie na słońcu w cudzysłowie pomaga chorobie. Dlatego w Polskę wyruszył specjalny dermobus fundacji Neuca dla Zdrowia, w którym można zbadać znamiona. Dziś mobilna przychodnia czeka na pacjentów w Żorach na os. Sikorskiego, a pacjentów przyjmuje przeszkolony diagnosta Jacek Kądziołka. Nagranie przygotowała i jednocześnie się przebadała nasza reporterka Joanna Opas.


Na olsztyńskim rynku oglądać można "Anioły". To plenerowa kompozycja artystyczna Michała Batkiewicza - światowej sławy krakowskiego artysty, którego prace znane są także w USA, Brazylii i Kanadzie. Instalacja wykonana jest ze stali kwasoodpornej i kamienia, poświęcona jest Janowi Pawłowi II. Aniołów jest siedem, a najwyższy z nich mierzy 7 metrów.
Anioły to czwarta wystawa rzeźb Michała Batkiewicza na olsztyńskim rynku. Można ją będzie oglądać przez kilka najbliższych miesięcy. W Olsztynie k. Częśtochowy była Izabela Czerczer

#audio

Pogoda za oknem dopisuje czasami aż za bardzo. Co zrobić, jeśli jest tak gorąco, że nie da się wytrzymać, a mimo to chciało by się spędzić czas aktywnie, na przykład na czymś jeżdżąc? Odpowiedzią na to może być wrotkarnia. Nasz reporter Błażej Knapik sprawdził kto najczęściej przychodzi do wrotkarni, czy lepsze są wrotki czy rolki, oraz czy jazda w hali może być alternatywą dla spędzania czasu na świeżym powietrzu.


Od początku wakacji przybliżamy państwu przepisy obowiązujace na drogach krajow europejskich. W tym tygodniu mowiliśmy o Litwie i Łotwie. Dziś czas na Estonię. Opowiada Anna Juśkiewicz


Tym razem w analogowej motoryzacji zajmiemy się jej powiedzmy vipowską odsłoną bo pojazd który zaprezentujemy przeznaczony był dla wyższych rangą oficerów w radzieckim wojsku. Popularny gazik, tym razem w wersji 69 A.

 

 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl