Wyprawa na Białoruś. Turyści z Zakynthos. Rowerowy zakaz. Wykopaliska na zamku. Elektryczny motocykl.

W minionym tygodniu w popołudniowej Infostradzie Radia Katowice mówiliśmy o przepisach ruchu drogowego obowiazujących na Ukrainie, Litwie, Łotwie czy Estonii.

Dziś przybliżymy państwu kraj, który nie ma dostępu do morza, a jego najbardziej znanymi i najciekawszymi miejscami są Mińsk, Grodno czy Witebsk... nie mówiąc o Nowogródku, w którym urodził się nasz wieszcz narodowy – Adam Mickiewicz. Chodzi, rzecz jasna, o Białoruś. 


Elektryczny motor crossowy – to najnowsze dzieło studentów Politechniki Ślaskiej.

Supernowoczesny pojazd może stać się przyszłością polskiej motoryzacji – wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 10 kW, a na jednym ładowaniu może jechać przez półtorej godziny. Elektryczny motocykl jest już prawie gotowy. Jeszcze w tym tygodniu zadebiutuje podczas wyścigu we Wrocławiu. Młodych konstruktorów odwiedziła reporetrka Radia Katowice.


Park Chrobrego w Gliwicach nie dla rowerzystów.

Pomimo próśb Gliwickiej Rady Rowerowej, z ruchu rowerowego wyłączono alejki wewnątrz świeżo zrewitalizowanego parku, pozostawiając do dyspozycji miłośników jednośladów tylko jedną ścieżkę na jego obrzeżach. Takie rozwiązanie wzbudza spore kontrowersje nie tylko wśród gliwickich rowerzystów, ale i mieszkańców. Czy park to miejsce także dla rowerów? Gliwice odwiedziła nasza reporterka. 


Na zamku w podczęstochowskim Olsztynie prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Podczas prac trwających od początku lipca odkryto m.in  pozostałości fundamentów bramy głównej i mostu prowadzącego do zamku.

Prace pozwolą uczytelnić wygląd dolnej części zamku w Olsztynie. Prace archeologów w tzw. Dolnym Zamku są możliwe dzięki dofinansowaniu unijnemu, które otrzymała Fundacja Wspólnoty Gruntowej Wsi Olsztyn. 7,5 mln złotych przeznaczone jest na zabezpieczenie ruin olsztyńskiego zamku – atrakcji turystycznej szlaku "Orlich Gniazd" na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.


Po 3 dniach oczekiwania wreszcie szczęśliwie powrócili do kraju. Mowa o turystach, którzy utknęli na greckiej wyspie Zakynthos z powodu usterki samolotu Small Planet Airlines.

Powrót był kilkukrotnie przesuwany. Na lotnisku powitała pasażerów reporterka Radia Katowice. Turyści z Zakynthos czekali na lot do Pyrzowic ponad 50 godzin. Mimo tego większość z nich wróciła z urlopu zadowolona.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl