Pomoc dla dziecka. Problemy ze szkołą. Odra w natarciu. Srebrny listek za kierownicą. Wyprawa do Belgii.

Smutna historia z nadzieją w tle. 11-letni, niepełnosprawny, Dominik wraz z rodzicami mieszka z babcią i rodzicami w jednym pokoju bez łazienki. Jeszcze niedawno miał swój pokój, łazienkę i miejsce do rehabilitacji. Jego tata samodzielnie dobudował do budynku gospodarczego kilka pomieszczeń - przekształcając go w mały przytulny domek. Niestety - bez zezwolenia. Donos w tej sprawie dotarł do inspektora budowlanego. Ojciec Dominika musiał domek zburzyć.Teraz cała trójka mieszka tuż obok, w jednopokojowym domu babci.W Sławkowie była Agnieszka Loch.


Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowym Chechle mieli rozpoczynać nowy rok szkolny w wyremontowanej szkole. Miał być nowy dach, a sale miały jeszcze pachnieć nowością. Jednak zamiast w wyremontowanej szkole, pierwszy dzwonek zadzwoni dla nich w Pałacu Kawalera w Świerklańcu. Zaniepokojeni rodzice zwrócili się o interwencję do poseł Barbary Dziuk, a wójt Świerklańca Marek Cyl szuka sposobu na to, jak rozwiązać problem. Tematem zainteresowała się też Joanna Opas.


Szczepionki znamy już od ponad 200 lat. Dzięki nim udało się całkowicie wyeliminować, bądź znacznie ograniczyć występowanie wielu poważnych chorób takich jak ospa prawdziwa czy polio.  Nie będzie przesadą jeśli powiemy, że uratowały miliony osób. Niestety, dziś część z tych chorób powraca. Tak jest m.in. z odrą. Przez niechęć do szczepionek liczba zarażonych z roku na rok wzrasta. Nagranie Kamila Jaska. 


Młodzi mają zielone, a seniorzy wkrótce będą mieć srebrne. I nie chodzi o to, co w głowie czy na głowie. Mowa o listkach na szybach samochodu. To nowa inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego, która ma pomóc seniorom podczas jazdy. Mówiąc wprost - ma być bezpieczniej.Tematem zajęła się Marta Dobrowolska.


W trakcie wakacji przybliżamy państwu przepisy ruchu drogowego obowiązujące w Europie. W tym tygodniu mówiliśmy o Białorusi, Rosji i Niemczech. Dziś skupimy się na Belgii, po której podróżowanie samochodem, z racji dobrze utrzymanej gęstej sieci dróg, może sprawić niemałą przyjemność, pod jednak pewnymi warunkami, chociażby takimi jak przestrzeganie ograniczeń prędkości czy parkowanie tylko w dozwolonych miejscach. Anna Juśkiewicz.


 

 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl