Dopalacze. Remont wielkiego pieca. Śmieciowy problem. Bieganie dla zdrowia. Pszczoły. Holandia.

Dopalacze to coraz większy problem. Mimo intensywnej walki, handlarze znajdują kolejne sposoby na sprzedaż nowych narkotyków, dodając je do żywności czy kosmetyków. A popytu nie brakuje. Świadczą o tym doniesienia o kolejnych interwencjach służb medycznych oraz policji. To oni zmagać muszą się nieprzytomnymi bądź agresywnymi osobami z którymi nie ma żadnego kontaktu. Tematem zajął się reporter Radia Katowice, Kamil Jasek.


Remont wielkiego pieca numer 2 w dąbrowskiej hucie wchodzi w końcową fazę. Piec ma być bardziej przyjazny dla środowiska i wyposażony w nowoczesną automatykę, która umożliwi kontrolę nad procesem wytapiania surówki. Przy remoncie pracuje około półtora tysiąca pracowników różnych firm. Koszt inwestycji to 85 milionów złotych. Z ostatniej szansy na zobaczenie wielkiego pieca od środka skorzystała reporterka Radia Katowice, Paulina Kurek, a o projekcie opowiedział kierownik remontu, Radosław Dziedzic.


Bielsko-Biała przechodzi kryzys śmieciowy - od 1 lipca stosownym służbom odbiór odpadów - delikatnie mówiąc - nie wychodzi. Wzburzeni mieszkańcy skrzyknęli się na portalu społęcznościowym, by worki z nieodebranymi odpadami złożyć pod Ratuszem. Władze wiedziały o akcji i podobno miały mieć dla protestujących miłą niespodziankę. Miało być pięknie, wyszło jak zawsze O tym w relacji Jarosława KrajewskiegoOkazało się w przypadku śmieciowego sporu w Bielsku-Białej, że najbliżej obywateli była nie władza, a strażnicy z bloczkami mandatowymi. Roślinki-niespodzianki nikt nie dostał, mieszkańcy śmieci zabrali z powrotem - do domów.

Gorące tegoroczne lato po za suszą ma także inne,negatywne skutki.
Wysokie temperatury sprzyjają rozprzestrzenianiu się bakterii zgnilca amerykańskiego pszczół.
To choroba zakaźna,która doprowadza do śmierci pszczoły. Bakteria cechuje się wysoką odpornością na działania termiczne i chemiczne a okres jej żywotności to nawet 40 lat.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie ustalił obszar zapowietrzony tą chorobą.
Główne ogniska bakterii zgnilca amerykańskiego pszczół są w Brennej i Ustroniu.
Był tam nasz reporter Andrzej Ochodek.


Teraz przeniesiemy się do Zawiercia, to tam ruszył projekt Warto Biegać. To akcja Fundacji Warto Żyć, która m.in. zachęca do zdrowego stylu życia. Treningi biegowe prowadzone są z głową, pod okiem trenerki. Projekt skierowany jest do kobiet w różnym wieku, głównie tych, które wcześniej z bieganiem niewiele miały wspólnego. Treningi odbywają się w każdy czwartek o godzinie 19.00.na zawierciańskim stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Udział w projekcie jest bezpłatny, a do grupy dołączyć może każdy- o czym informuje nasza reporterka Gabriela Kaczyńska, która pierwszy trening w tej grupie ma już za sobą.

#audio7

Kraj ten uznawany jest za kraj otwarty, tolerancyjny i liberalny. Odmienną postawę jednak prezentują jego mieszkańcy w kwestii przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
Łamiąc prawo, nie można liczyć na żadną taryfę ulgową.  Warto zapoznać się zatem z podstawowymi przepisami, by uniknąć mandatów, które mogą być bardzo wysokie. Zanim jednak o przepisach i karach najpierw o urokach Holandii, bo o niej dziś będzie mowa. Materiał Anny Juśkiewicz.


#audio

 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl