Rocznica porozumienia. Rok szkolny. Muzeum.

38 lat temu w Jastrzębiu rozegrały się historyczne wydarzenia. W wyniku heroicznego strajku górników z kopalni Manifest Lipcowy, dziś Zofiówka, udało się podpisać tzw. porozumienie jastrzębskie, które przez historyków uznawane jest za przypieczętowanie porozumień ze Szczecina i Gdańska. Strajk w Jastrzębiu był jednym z najniebezpieczniejszych, odbywał się bowiem pod ziemią. Z uczestnikami tamtych wydarzeń, ówczesnymi górnikami, członkami Solidarności, Marianem Nowakiem i Alojzym Pietrzykiem rozmawiała reporterka Radia Katowice, Agnieszka Loch.


Dzięki porozumieniu jastrzębskiemu górnicy, a także później wszyscy ludzie pracy otrzymali szereg przywilejów, m.in wolne soboty i możliwość zrzeszania się w wolnych związkach zawodowych. Opór strajkujących przyczynił się również do zwycięstwa Solidarności, a także do zmiany ówczesnego obrazu Śląska. Na uroczystych obchodach w Jastrzębiu-Zdroju był Kamil Jasek. O wydarzeniach i ludziach z tamtych czasów mówią biskup Marek Szkudło, premier Mateusz Morawiecki oraz poseł PiS Grzegorz Matusiak.


 

Tym razem nie było akademii szkolnej z oficjalnymi przemówieniami czy z piosenkami o pożegnaniu lata. Tym razem uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Rudzie Śląskiej zaczęli od razu ...od lekcji historii. Było ciemno, momentami był strach, ale ostatecznie wszystko skończyło się dobrze. Dzięki wspaniałej inscenizacji, którą stworzyli harcerze, nauczyciele i uczniowie, młodzież mogła poznać trudną historię Polski. Wszystko zaczęło się jednak tak, jak zawsze... Nietypowy początek roku szkolnego obserwował Łukasz Szwej.


 

W Napoleonie otwarto Muzeum 303 poświęcone polskim pilotom, którzy brali udział w Bitwie o Anglię. Miejscowość Napoleon znajduje się w województwie śląskim w powiecie kłobuckim a muzeum nosi imię ppłk. pil. Jana Zumbacha".INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl