Zdrowie. Odznaczenia. Protest. Fajerwerki.

Pod hasłem "Sztuka zdrowienia" odbywają się na katowickim rynku Śląskie Obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Organizatorzy chcą nie tylko wpłynąć na społeczną świadomość chorób psychicznych, ale przede wszystkim przeciwdziałać społecznej stygmatyzacji osób, które cierpią na tego typu schorzenia. O sytuację takich osób w naszym społeczeństwie pytała nasza reporterka Małgorzata Lachendro.


 

43 osoby, bez których nie żylibyśmy dziś w wolnej Polsce, odebrały w Jastrzębiu-Zdroju Krzyże Wolności i Solidarności. Odznaczeni to działacze opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989. Po raz pierwszy krzyże wolności i solidarności przyznano w 2011 roku. Krzyże Wolności i Solidarności wręczane są przez prezydenta RP na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystości w Jastrzębiu-Zdroju wzięła udział reporetrka Radia Katowice, Agnieszka Loch.


 

Ośrodek adopcyjny w Wodzisławiu Śląskim działa od 2006 roku. Dzięki autorskiemu programowi, rocznie około 60 dzieci znajduje nowe rodziny. Czas oczekiwania na adopcje wynosi poniżej roku. W innych placówkach czekać trzeba nawet 5 lat. Teraz nad ośrodkiem zawisły czarne chmury. Według planów, ma być połączony z filią w Rybniku. Z tą decyzją nie zgadzają się rodziny adopcyjne, które postanowiły interweniować w tej sprawie w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Z rodzicami rozmawiał reporter Radia Katowice, Kamil Jasek.


 

Ktoś kiedyś wymyślił chwytne hasło: Szczyrk miastem ślubów. I zaczęły się imprezy, bale i ...oczywiście strzelanie rac i fajerwerków. Jak to mówią, wszystko dobre, dopóki się nie przeje. Mieszkańcom i turystom, po jakimś czasie, ciągłe strzały i wybuchy zaczęły przeszkadzać, więc – vox populi, vox Dei – burmistrz strzelania zakazał. Dziś w magistracie, niejako post factum, spotkali się ci, których sprawa interesowała. Jeden z restauratorów powiedział poza mikrofonem naszemu reporterowi, że za dobry pokaz zarobi 2,5 tysiąca złotych. Natomiast za złamanie zakazu dostanie stuzłotowy mandat. Czy zatem w Szczyrku skończy się strzelanie? W Szczyrku był Jarosław Krajewski.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl