Czujniki w Żywcu. Sztolnia Luiza. Złota Mila. Plac zabaw.

Jej budowa rozpoczęła się w 1800 roku i trwała prawie 70 lat. Górnicy wyłącznie za pomocą siły mięśni wydrążyli ponad 14-kilometrowy tunel łączący kopalnie w Chorzowie i Zabrzu z kanałem kłodnickim w Gliwicach.

Dzięki Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, miasta zyskały dostęp do morza. Śląski węgiel spławiany był do Bałtyku skąd trafiał do całej Europy. Dziś w Zabrzu oficjalnie otwarto odrestaurowany odcinek tego wyjątkowego obiektu. Nagranie Kamila Jaska


Ponad 1060 zawodników wzięło dziś udział w XXIX Międzynarodowym Biegu Ulicznym "Złota Mila Częstochowy".

To jedna z najstarszych imprez masowych w Polsce, która zachęca młodych ludzi do biegania i rekreacji na świeżym powietrzu. Dzieci, młodzież i dorośli startowali w kilku biegach na różnych dystansach, a imprezie towarzyszył bieg integracyjny na dystansie 2 mil zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Złotą Milę organizują: CKS Budowlani, Szkolny Związek Sportowy w Częstochowie oraz Urząd Miasta.


Ma ponad pół hektara, więc jadąc Wiślanką trudno go przeoczyć. Jego zagospodarowanie kosztowało blisko 2 miliony złotych i było możliwe dzięki znacznemu dofinansowaniu Funduszu Solidarności Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. 

Radość i zabawa z jego użytkowania jest bezcenna. Zabieramy teraz Państwa do Łazisk Górnych, gdzie z mikrofonem udała się Jadwiga Woźnikowska.


Żywiec walczy z opinią jednego z miast z najgorszym powietrzem w Europie. Trwają akcje edukacyjne, wymiany źródeł ciepła, a ostatnio we wszystkich dzielnicach miasta zainstalowano stacje pomiarowe. Przy tej okazji ogłoszono także konkurs dla mieszkańców. Wiemy już, dzięki naszemu reporterowi, w której dzielnicy jest najczystsze powietrze.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl