Karambol. Festiwal Innowacji. Niepełnosprawni. Plac Na Glanc.

Wczoraj w nocy w Jaworznie doszło do kolizji z udziałem 21 pojazdów. Przyczyną był najprawdopodobniej gęsty dym, który znacznie ograniczył kierowcom widoczność. W wypadku ucierpiało łącznie osiemnaście osób, czternaście z nich zostało poważnie rannych, jedna osoba zmarła na miejscu. Przy zdarzeniu pracowało 12 zespołów karetek, interweniowało lotnicze pogotowie ratunkowe oraz 13 zastępów straży pożarnej z 4 miast. Więcej w relacji Małgorzaty Lachendro.


"Przyjdź, zobacz, doświadcz!" - takim hasłem do wspólnej naukowej zabawy zachęcali organizatorzy pikniku technologicznego. Piknik zorganizowano z okazji 10-lecia działalności Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”. Impreza była także elementem III Festiwalu Innowacji i Technologii współorganizowanego przez Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju, miasto Gliwice i Politechnikę Śląską. W pikniku wzięła udział także nasza reporterka Anna Sojka.


Przepełnione klasy, zbyt dużo materiału i za mało nauczycieli wspomagających - na to narzekają rodzice dzieci niepełnosprawnych, uczęszczających do klas integracyjnych. Sytuacja dotyczy gównie dzieci cierpiących na autyzm i zespół Aspergera, dla których kontakt z rówieśnikami jest ważny ze względów terapeutycznych. Śląski Kurator Oświaty twierdzi, że w tym roku szkolnym rodzice zyskają większe prawo głosu i sami będą mogli decydować o programie nauczania swoich pociech. O sytuację dzieci niepełnosprawnych w szkołach pytała Małgorzata Lachendro.


Plac Na Glanc to znana inicjatywa obywatelska w Katowicach. Angażuje ona mieszkańców kamienic, by ich najbliższa okolica, a przede wszystkim podwórko, stało się przyjazne dla wszystkich, głównie dla dzieci. Projekt pilotuje Instytucja Kultury Miasto Ogrodów. Sprawdziliśmy, jak idea sprzed pięciu lat ma się do rzeczywistości dzisiaj. Sprawą zainteresowała się Paulina Pikiewicz.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl