Dzwon. COP24. Wystawa. Athletics Camp.

Waży 55 ton, ma 5 metrów wysokości i ponad 4 metry szerokości - największy dzwon świata powstał w województwie śląskim. Nad dziełem pracowali artyści i inżynierowie w niewielkiej miejscowości Czernica koło Rybnika. Teraz dzwon znajduje się w krakowskiej hucie i czeka na transport do sanktuarium w Trynidadzie w Brazylii. Z właścicielem przedsiębiorstwa Grzegorzem Klyszczem, w którym powstał największy dzwon świata rozmawiała reporterka Radia Katowice.


Przygotowania do COP24 Pełną parą ruszyły przygotowania do szczytu klimatycznego, który już w grudniu odbędzie się w Katowicach. Dziś teren Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka odwiedził minister środowiska, który sprawdził, czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Czy organizatorzy zdążą ze wszystkimi pracami? To sprawdziła nasza reporterka, Joanna Opas.


Kilka miesięcy trwało zbieranie eksponatów, kilka lat trwało zbieranie danych by mogła powstać książka a kilka godzin temu otwarto wystawę w Książnicy Beskidzkiej, która będzie tam raptem ..kilka dni. "Droga do niepodległości mieszkańców powiatu bielskiego" - to wystawa i książka, mają ten sam tytuł i mówią o tym samym okresie tzn. od początku I wojny światowej, do powrotu ziemi bielskiej do Rzeczpospolitej. Materiał przygotował Jarosław Krajewski. 


Pierwszy raz w życiu trenowali rzut oszczepem, dyskiem, pchnięcie kula i bieg przez płotki. 300 małych chorzowian wzięło udział w wyjątkowej lekcji wuefu, pod okiem mistrzów sportu m.in Justyny Święty-Ersetic i Piotra Małachowskiego. Organizatorem wydarzenia Athletics Camp, które odbywa się cyklicznie w polskich miastach jest Fundacja Kamili Skolimowskiej. Prócz zawodów sportowych dzieci dowiedziały się jak zdrowo się odżywiać i co zrobić by osiągnąć sukces. W Chorzowie była reporterka Radia Katowice Agnieszka Loch.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl