Mural niepodległościowy. Akcja pomocy dla Kresów. „Mała książka - wielki człowiek”. Adaptacja sudentów.

Ma ponad 25 metrów długości i 3 metry wysokości i przedstawia dość artystyczną wizję historii Śląska - w Świętochłowicach powstał mural w ramach projektu "Murale Polski Niepodległej". Konkurs na realizację tego malowidła wygrała Śląska Telewizja Miejska, a do pomocy zaangażowała lokalną młodzież. Dziś mural odsłonięto, a uczestniczyła w nim nasza reporterka.


Oprócz muralu zlokalizowanego w Świętochłowicach, powstanie jeszcze 9 innych w całym kraju. To nagranie przygotowała Joanna Opas.

W Częstochowie rusza akcja pomocy polskim dzieciom na Kresach. Przebiega pod hasłem " 100- lecie Niepodległości. Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach". W tym roku akcję rozszerzono i dary mają trafić nie tylko na Litwę, ale także na Ukrainę i Białoruś. Akcję wraz z Towarzystwem Patriotycznym Kresy współorganizują m.in. delegatury Kuratorium Oświaty - w Częstochowie i po raz pierwszy w Bytomiu i Bielsku - Białej oraz Solidarność w Częstochowie i 10 gmin. Zbiórka darów potrwa do połowy listopada. W ubiegłym roku przygotowano 600 paczek dla dzieci, w tym roku plany są większe bo aż 1000. 


Przed studentami zagranicznymi tydzień adaptacyjny na Uniwersytecie Śląskim. Przygotowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ, specjalny program ma na celu przyjazne i łagodne wprowadzenie gości z zagranicy w zasady funkcjonowania polskich uczelni. Kurs języka polskiego, seminaria z zakresu polskiej historii, literatury, zwiedzanie Katowic i okolic - w taki sposób organizatorzy chcą oswoić studentów z językiem i kulturą polską. 


 

Do Katowic przyjedzie ponad 150 studentów, korzystających z programu Erasmus +, pochodzących m.in. z Belgii, Brazylii, Rumuni, czy z Włoch.

W całej Polsce ruszyła kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek”. To akcja, która ma przypominać o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania i już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Kampania ta skierowana jest do trzylatków, a włączają się w nią niemal wszystkie biblioteki. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl