Protest a egzaminy. Gminny Ośrodek Kultury. Kampania Izby Lekarskiej. Wyczyn lekarzy.

"SOR(RY), TU RATUJE SIĘ ŻYCIE!” – to hasło nowej kampanii informacyjnej Śląskiej Izby Lekarskiej.

Powstała jako odpowiedź na ostatnie tragiczne wydarzenia na izbach przyjęć i szpitalnych oddziałach ratunkowych w kilku szpitalach w naszym regionie. Celem kampanii jest głównie edukowanie pacjentów, bo SOR-y od dawna są oblężone, a statystyki tych, którzy na SOR trafiają, są dość bezlitosne.


 Już jutro rozpoczną się egzaminy gimnazjalne. Taka jest przynajmniej oficjalna wersja, bo w związku ze strajkiem nauczycieli zachodzą pewne obawy.

Jakie działania podjęto, żeby egzamin doszedł do skutku? Jakie nastroje panują wśród uczniów? To w kilku miejscach naszego regionu postanowił sprawdzić nasz reporter.


W Kłomnicach zmodernizowano i rozbudowano Gminny Ośrodka Kultury. Prace trwały dwa lata i w zasadzie powstał zupełnie nowy budynek.

Ma dużą salę widowiskową z reżyserką,  garderobą i magazynem, przestronne pracownie, pomieszczenia administracyjne i socjalne. Nowa siedziba Gminnego Ośrodka Kultury zapewnia dobre warunki do pracy wielu zespołów, orkiestry i teatrzyku działającego w gminie. Oficjalnie oddany do użytku w lutym już stał się centrum życia kulturalnego.


Miał 13 miesięcy, gdy doszło do tragicznego wypadku. Wynikiem była: martwica nasady języka, krtani, gardła, tchawicy i przełyku aż do poziomu żołądka chłopca.

Od tego czasu nie jadł pokarmów stałych i żywiony był wyłącznie dojelitowo. Oddychał przez rurkę tracheostomijną. "Tych kilku strasznych dni po wypadku nie da się opisać" – mówi o wydarzeniach sprzed lat tata sześcioletniego Tymka – Robert Kasprzyk. Wczoraj tata małego bohatera oraz kilkudziesięcioosobowy zespół lekarzy spotkali się w gliwickim Centrum Onkologii z dziennikarzami, by opowiedzieć o operacji połączenia wyjątkowych procedur, w rezultacie mających zagwarantować zdrowe i długie życie sześciolatka. Wczorajsze doniesienia zapiszą się także na kartach historii, choć pewnie nie do końca mamy jeszcze tego świadomość. Reportaż Jadwigi Woźnikowskiej.

INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl