Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Projekt ws. "500 plus" na pierwsze dziecko skierowany do komisji
25.04.2019
13:23:00

Projekt ustawy rozszerzający program "Rodzina 500 Plus" na pierwsze dziecko został skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny. 

Komisja ma przedstawić sprawozdanie w terminie umożliwiającym rozpatrzenie go podczas bieżącego posiedzenia Sejmu Zgodnie z projektem prawo do świadczenia wychowawczego będą miały wszystkie dzieci do 18 roku życia bez względu na dochód rodziny.

Podczas dzisiejszego pierwszego czytania Ryszard Petru z partii "Teraz" złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Wniosek został odrzucony. Posłowie odrzucili też wniosek o skierowanie projektu dodatkowo do komisji finansów publicznych.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła z trybuny sejmowej, że od czasu wprowadzenia świadczenia do końca marca bieżącego roku do rodzin trafiło już prawie 70 miliardów złotych i dzięki temu obniżył się poziom ubóstwa. Podkreśliła, że zagrożenie ubóstwem lub wykluczeniem społecznym wśród dzieci w Polsce spadało najszybciej wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. "Bieda najczęściej mieszkała na wsi, częściej występowała w małych miasteczkach, w rodzinach wielodzietnych. To się udało zmienić, w Polsce bieda przestała mieć twarz dziecka" - stwierdziła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak mówiła minister Elżbieta Rafalska, w świetle projektowanych zmian świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500 Plus trafi do prawie czterech i pół miliona rodzin, ze świadczenia skorzysta 6,8 miliona dzieci. W jej opinii Rodzina 500 Plus to program, który stał się filarem finansowego wsparcia rodzin. Elżbieta Rafalska podkreśliła, że świadczenie wychowawcze wprowadzone zostało do systemu transferów socjalnych w taki sposób, że jego wartość nie jest wliczana do kryteriów dochodowych ograniczających uprawnienia do innych świadczeń rodzinnych, świadczeń z pomocy społecznej czy dodatków mieszkaniowych. "Istota programu polega na realnym wsparciu rodziców wychowujących dzieci wysoką kwotą świadczenia - 6 tysięcy złotych rocznie na uprawnione dziecko" - dodała.

Występująca w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek podkreślała, że program 500 plus jest najważniejszym, najistotniejszym i przełomowym dla Polski programem. "To program, który służy dzietności, poprawia demografię Polski. To program dla przyszłości, bo przyszłością naszego kraju są nasze dzieci. To on poprawił jakość życia rodzin i ich bezpieczeństwo materialnej" - mówiła wicemarszałek Sejmu.

Marzena Okła-Drewnowicz z klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska stwierdziła, że to jej ugrupowanie jako pierwsze postulowało objęcie świadczeniem rodzin z jednym dzieckiem. Dodała, że program nie pomaga w zwiększeniu liczby urodzeń. "Już nie ukrywacie tego, że ten program wcale nie ma charakteru prodemograficznego. Fakty są nieubłagane: w 2018 roku urodziło się o 13 tysięcy dzieci mniej niż w 2017 roku. Przy obecnej polityce rządu nie ma żadnych szans na powrót do poziomu 413 tysięcy urodzeń w 2010 roku" - mówiła z trybuny sejmowej.

Odnosząc się do argumentów posłów opozycji minister Elżbieta Rafalska tłumaczyła w Sejmie, że nieduży spadek liczby urodzeń w 2018 roku wynika z malejącej liczby kobiet w wieku rozrodczym. Dodała, że mówienie, iż program Rodzina 500 Plus nie ma wpływu na wielodzietność, jest nieuprawnione.

"Wskaźnik dzietności rośnie: w 2017 roku wyniósł 1,45 i wzrósł ze wskaźnika 1,29. Jest najwyższy od 1997 roku" - mówiła minister. Zaznaczyła też, że nie można wpłynąć na liczbę kobiet w wieku, w którym decydują się na urodzenie dzieci. Elżbieta Rafalska podkreśliła, że dzięki 500 plus wiele rodzin zdecydowało się na wielodzietność. "Być może bez wsparcia tego programu nie podjęłyby takiej decyzji" - stwierdziła. Dodała, że na decyzję Polaków o posiadaniu dzieci wpływa także sytuacja gospodarcza, dostępność rynku pracy i usług społecznych dla rodziców.

Do tej pory świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryterium dochodowego nie przekraczającego 800. zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością. Po zmianie przepisów prawo do świadczenia wychowawczego będą miały wszystkie dzieci do 18 roku życia bez względu na dochód rodziny. 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wezwała posłów do poparcia rozszerzenia programu "Rodzina 500 Plus".

Elektroniczne wnioski o przyznanie 500 plus na pierwsze dziecko mają być przyjmowane od 1 lipca. Wnioski drogą tradycyjną będzie można składać od sierpnia.

500 plus na pierwsze dziecko to jeden z projektów wchodzących w skład tzw. "Nowej piątki PiS". 

/iar/ml/


Zobacz także Podobne artykuły

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA