Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
15 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej
01.05.2019
07:46:00

15 lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska wraz z 9 innymi krajami dołączyła do Unii Europejskiej. Grono członków Wspólnoty powiększyło się wówczas z 15. do 25. Było to największe w historii rozszerzenie tego gremium. Dziś tworzy go 28 krajów, trwają jednak negocjacje dotyczące opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.

Proces wejścia Polski do Unii, w tym negocjacji zasad, na jakich nasz kraj wstąpił do Wspólnoty, trwał blisko 15 lat. Jego ukoronowaniem było podpisanie w kwietniu 2003 roku w Atenach Traktatu Akcesyjnego, stanowiącego prawną podstawę rozszerzenia Unii Europejskiej. Podpisy złożyli przedstawiciele władz państw unijnej "piętnastki" oraz dziesięciu państw kandydujących.

Dwa miesiące po podpisaniu traktatu, przystąpienie Polski do Wspólnoty zostało przesądzone w referendum. W dwudniowym głosowaniu, które odbyło się 7 i 8 czerwca 2003 roku, Polacy odpowiadali na pytanie: "Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?". Odpowiedź "tak" dało 77,5 procent głosujących, czyli ponad 13 i pół miliona rodaków. Przeciwko integracji ze Wspólnotą wypowiedziało się 22,5 procent Polaków, czyli niespełna 4 miliony.

23 lipca 2003 roku Traktat Akcesyjny ratyfikował prezydent Aleksander Kwaśniewski, oznaczało to ostateczne przyjęcie dokumentu przez nasz kraj. 1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Od 21 grudnia 2007 roku należymy także do strefy Schengen. Jest to obszar Unii Europejskiej, w którym nie ma kontroli paszportowej i celnej między państwami. Obecnie układ ten łączy 26 krajów - 22 państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandię, Norwegię, Szwajcarię i Liechtenstein
Kilka ostatnich rocznic największego rozszerzenia Unii Europejskiej w historii nie było obchodzonych w najlepszych nastrojach. Najpierw Wspólnota zmagała się z kryzysem gospodarczym i migracyjnym, teraz trwają negocjacje dotyczące warunków wyjścia z unijnych struktur Wielkiej Brytanii. Choć brexit został odłożony do 31 października i Brytyjczycy będą mogli głosować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, dokładny scenariusz brexitu pozostaje nieznany. Z jednej strony wciąż możliwy jest twardy brexit, czyli wyjście bez umowy, z drugiej - całkowite wycofanie Wysp Brytyjskich się z tego procesu.

O 10:00 Warszawie rozpocznie się szczyt "Together for Europe. High Level Summit". Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego do Warszawy mają przyjechać przedstawiciele krajów, które w ostatnich 15 latach weszły do Unii Europejskiej. To przywódcy: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

O szczyt i zaproszonych gości był pytany minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefem MSZ Łotwy. Jak powiedział, "w większości będą to premierzy, a w kilku przypadkach, ze względu na inne zobowiązania szefów rządów, państwa reprezentowane będą na poziomie ministrów spraw zagranicznych albo wicepremierów". Poinformował też, że do Warszawy przyjedzie między innymi wiceszef Komisji Europejskiej Jyrki Katainen.

Odnosząc się do tematyki szczytu, Jacek Czaputowicz powiedział, że państwa, które weszły do Unii po 1 maja 2004 roku łączy "wspólna wizja przyszłej Unii Europejskiej i regionu oraz chęć udziału w dyskusji o przyszłości Wspólnoty". Dodał, że pierwsza część spotkania poświęcona będzie osiągnięciom, która dała nam obecność w UE. Druga to - wegług ministra - dyskusja o stojących przed Unią wyzwaniach.
Jak poinforormowano w komunikacie Kancelarii Premiera, szczyt rozpocznie się po 10.00 od powitania gości przez szefa polskiego rządu. Następnie odbędzie się sesja robocza oraz roboczy lunch z udziałem przewodniczacych delegacji. Po spacerze w ogrodach Zamku Królewskiego odbędzie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz premier Rumunii Vioricy Dancili.

1 maja 2004 roku do Unii Europejskiej dołączyło dziesięć państw: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry. W roku 2007 roku Wspólnota powiększyła się o Rumunię i Bułgarię, a w 2013 o Chorwację.

/iar/mm/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA