Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Dzień konstytucji 3 Maja i rocznica III powstania śląskiego. Obchody w regionie.
03.05.2019
15:23:00

fot. Joanna Opas

W całym regionie odbywają się uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja i wybuchu III powstania śląskiego.

W Katowicach pod pomnikiem Wojciecha Korfantego władze wojewódzkie, samorządowe, a także delegacje parlamentarzystów, złożyły kwiaty i wieńce. Jak podkreśla Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, tego typu rocznice powinniśmy także przeżywać we własnych domach. 


Dla Ślązaków wyjątkowo ważna jest rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Jak podkreśla marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, w naszym regionie świętowanie tej rocznicy zaczęło się znacznie wcześniej. 


Zarówno święto Konstytucji 3 Maja, jak i rocznica wybuchu III powstania śląskiego wiele łączy, uważa poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, która brała udział w katowickich uroczystościach z tej okazji. Jak zaznacza Jadwiga Wiśniewska, u podstaw obu wydarzeń leży patriotyzm.


Obchodom towarzyszyła uroczysta defilada, a także koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. 

Po części oficjalnej wmurowano w fasadę gmachu Sejmiku Śląskiego pamiątkową kapsułę czasu z przedmiotami zaproponowanymi przez mieszkańców województwa śląskiego. Tam poczeka ona na otwarcie 90 lat. Jak mówi rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego, Alina Kucharzewska, znajdą się w niej między innymi listy, zdjęcia, książka, album ze zdjęciami, koszulka z biegu flagi, figurka świętej Barbary wykonana z węgla i jeszcze kilka innych przedmiotów. Jak mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, umieszczenie kapsuły towarzyszy wyjątkowemu jubileuszowi związanemu z historią budynku urzędu.


Chętni mogli zgłaszać swoje pomysły w konkursie. Jury kierowało się tym, by zwycięskie propozycje miały jak największą wartość historyczną dla badaczy za blisko sto lat. 


Pomysł stworzenia kapsuły czasu zrodził się po odnalezieniu w 2014 roku w urzędzie szkatułki z aktem erekcyjnym gmachu Sejmu Śląskiego. Kopię dokumentu będą mogli teraz przeczytać mieszkańcy.

W obchody święta w Bytomiu jak zwykle włączyli się biegacze. Bieg Konstytucji to od wielu lat jedna z najważniejszych imprez sportowych w Bytomiu, w której udział biorą biegacze z całego Górnego Ślaska. W tym roku odbędzie się po raz trzynasty. Podobnie jak w poprzednich latach, biegacze będą mieli okazję rywalizować w dwóch rodzajach biegów. Z bytomskiego rynku wystartuje bieg rekreacyjny na dystansie 1.200 metrów, w którym udział mogą wziąć wszyscy chętni bez podziału na kategorie. Bieg główny na dystansie 4.200 metrów wystartuje z podziałem na kategorie. Bytomianie świętują także 98. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego.

W Cieszynie zaplanowano biało-czerwone świętowanie. Uroczystości rozpoczynają się na rynku. Później w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się wykład "Obchody rocznicy Konstytucji 3 maja na Śląsku Cieszyńskim do 1918 roku” wraz z prezentacją unikatowych zbiorów z zasobów biblioteki. Organizatorzy chcą aby tegoroczne obchody były inne niż do tej pory. 

— Mniej oficjalności, więcej radości — podkreśla dyrektor Cieszyńskiego Ośrodka Kultury, Adam Cieślar. 


Po Mszy Patriotycznej w kościele parafialnym pw. Św. Marii Magdaleny na cieszyńskim Rynku rozpocznie się wielka lekcja śpiewu patriotycznego. Zaplanowano także także warsztaty artystyczne dla najmłodszych a na stoiskach królować będą wyroby rękodzieła oraz specjały kuchni Śląska Cieszyńskiego.

Częstochowa upamiętnia 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 98. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Na mogiłach powstańców śląskich na cmentarzu św. Rocha zapalono znicze i złożono kwiaty. Szacuje się, że w Powstaniach Śląskich wzięło udział około 1000 ochotników z Częstochowy. Miasto niosło także pomoc humanitarną i przyjmowało rannych powstańców i uchodźców. Natomiast wieczorem w Kaplicy Matki Bożej odbędzie się uroczysty Apel Jasnogórski w 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Odprawiony będzie według ceremoniału wojskowego z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego.

W Gliwicach obchody rozpoczyna msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie uczestnicy przemaszerują na plac Krakowski, gdzie zaplanowano dalszą część uroczystości. 

Myszkowie uczestnicy przemaszerowali spod Kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny pod Pomnik Poległych za ziemię Myszkowską.

Nietypową biało-czerwoną flagę ponieśli mieszkańcy Ogrodzieńca podczas pochodu ulicami miasta. Ma ona sto metrów długości i jak mówi zastępca burmistrza, Magdalena Sitek, ma zachęcić społeczność do uroczystego świętowania, które kiedyś było tradycją.


Do niesienia stumetrowej flagi potrzeba co najmniej stu dorosłych osób. Chętnych nie brakuje.


Obchody 3-majowe w Ogrodzieńcu połączone są z obchodami Dnia Strażaka. Druhom ochotnikom przekazany zostanie specjalistyczny samochód gaśniczy. 

W Piekarach Śląskich Pod Kopcem Wyzwolenia odbywa się Majowy Piknik Rodzinny. Z przygotowanych w jego ramach atrakcji będzie można skorzystać po zakończeniu uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wybuchu III Powstania Śląskiego radzionkowianie obchodzą na terenie Forum Miejskiego pod Pomnikiem Powstańców Śląskich na placu Letochów. Można uczestniczyć w części oficjalnej obchodów, organizowanych przez władze miasta we współpracy ze Stowarzyszeniem Żołnierzy Radiotechników RADAR oraz 17. Radzionkowską Drużyną Piechoty Zmechanizowanej. Uroczystości poprzedzi msza w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem świętego Wojciecha.

W Tarnowskich Górach obchody rozpoczęły się mszą w intencji Ojczyzny i Powiatu Tarnogórskiego w kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła z udziałem chóru Allegro. Po mszy wystąpi Powiatowa Reprezentacja Młodzieży, a następnie odbędzie się część oficjalna obchodów. Ich zwieńczeniem będzie przemarsz wraz z Tarnogórską Orkiestrą Dętą na Rynek.

W Tychach obchody odbywają się na Placu Konstytucji 3 Maja.

— Obchody odbywają się także w Wiśle pod Pomnikiem Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny — mówi Tadeusz Papierzyński z Urzędu Miasta.


Na wiślańskim rynku zaplanowano m.in.akcje dla dzieci pn. narodowe malowanie, Wiślańską Scenę Młodych a wieczorem na Binie czyli drewnianym kręgu tanecznym przy miejscowym amfiteatrze, zabawę dla mieszkańców i turystów.

Punktem kulminacyjnym obchodów w Zabrzu jest uroczysta msza św. w intencji ojczyzny odprawiona w Kościele pw. św. Anny. Po niej zaplanowano złożenie wieńców i kwiatów pod tablicą "Pamięci tych, co grobów nie mają” na placu kościelnym a następnie w ogrodach parafialnych, rozpocznie się świąteczny piknik.

W Żarkach uczestnicy obchodów spotykają się na placu Jana Pawła II i ulicy Myszkowskiej.

3 maja 1791 roku uchwalono konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszą w Europie i drugą na świecie. 

Proponowana ustawa zakładała zrównanie mieszczan ze szlachtą, złagodzenie pańszczyzny, ograniczenie demokracji szlacheckiej czy zniesienie liberum veto. 

— Ciąg reform, które wprowadzała konstytucja, był wyrazem woli ówczesnych elit do zmiany ustroju państwa polskiego i zapewnienia mu suwerenności — mówi Krystian Kazimierczuk, nauczyciel historii I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.


Pomimo postępowych, jak na ówczesne czasy postanowień konstytucji, interwencja Rosji, Prus i Austrii, wstrzymała realizację jej postulatów, przez co Polska zniknęła z mapy na 123 lata. 

Autorzy: Gabriela Kaczyńska, Paulina Kurek, Andrzej Ochodek, Joanna Opas, Piotr Pagieła, Paulina Pikiewicz, Ryszard Stotko /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA