Niezapomniane. Wystawa o kobietach z czasów Powstań Śląskich i Plebiscytu.

fot. Ryszard Stotko

Były sanitariuszkami, drukowały plakaty, kolportowały je, ale przede wszystkim opiekowały się domem i podejmowały heroiczny wysiłek, by go utrzymać w czasach, gdy ich mężowie walczyli.

 W Muzeum Śląskim można zwiedzać wystawę pt. "Niezapomniane". 

— Ekspozycja jest próbą przywrócenia pamięci o kobietach podczas Powstań Śląskich i Plebiscytu na Górnym Śląsku — tłumaczy kurator wystawy, dr Paweł Parys.


Wystawa "Niezapomniane" stanowi zaproszenie do dzielenia się rodzinnymi historiami, podkreśla dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, Alicja Knast.


W zbiorach znajdują się autentyczne pamiątki, ubiory zdjęcia i plakaty z lat 20. ubiegłego wieku. Dr Paweł Parys przypomina też jedyną postać kobiecą, która podczas powstań chwyciła za broń.


Wiedzę o Powstaniach Śląskich i plebiscycie można utrwalić w Pokoju Zagadek, który jest wierną kopią izb z czasu Powstań. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa muzealna w kraju. 

Audio: Jadwiga Woźnikowska /rs/


Koncert prezentujący najciekawsze płyty współczesnego jazzu ze szczególnym uwzględnieniem kierunków łączących tradycję z elementami brzmień elektronicznych i pop. Krąg tych osiągnięć najwybitniejszych jazzmenów konfrontowany jest z dokonaniami nagraniowymi polskich muzyków ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć pedagogów i absolwentów Instytutu Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, z którego wywodzi się ponad połowa profesjonalnych muzyków jazzowych w naszym kraju.

Jazzowe nastroje