Koniec ciszy na jeziorze. Rodziny zastępcze. Targi Intarg. Transplantacje.

Powoli dobiega końca 12. edycja Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2019. To świetna okazja dla firm i uczelni, by zaprezentować swoje dokonania w dziedzinie wynalazczości. Dominują, jak zwykle, przemysł i nowe technologie, ale sporo jest też patentów z dziedziny medycyny czy szeroko pojętego zdrowia.

Do katowickiego Spodka wybrała się nasza reporterka, Anna Sojka.Trwa Konferencja "Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego". W Dzielnicowych Ośrodkach Społeczności Lokalnej organizowane są spotkania informacyjne na temat celu i zasad tworzenia rodzin zastępczych.

W Częstochowie jest około 270 rodzin zastępczych, w których wychowuje się ponad 350 dzieci. Są także 4 rodzinne domy dziecka i 12 rodzin zastępczych zawodowych.
Koniec ciszy na Jeziorze Żywieckim i Międzybrodzkim. Na ostatniej sesji radni powiatowi uchylili uchwałę z kwietnia 2014 roku w sprawie wprowadzenia zakazu używania jednostek pływających na zbiornikach Tresna i Porąbka – tym samym motorówki mogą wrócić na jezioro. 

Pomysł już nie podoba się odpoczywającym nad wodą wędkarzom, ale nie tylko. Według nowych przepisów prawa wodnego, każdy, kto chce używać pojazdów silnikowych na jeziorze, musi uzyskać zgodę zarządcy – w tym przypadku RZGW w Krakowie.

Za wydanie takiego pozwolenia wodnoprawnego na użytkowanie bez ograniczeń czasowych dla jednostek pływających powyżej 10 kWh pobierana jest jednorazowa opłata zaledwie 200 zł. O ciszy przed burzą – na jeziorze – w relacji Katarzyny Graboń.Choć transplantacja to skuteczna i uznana metoda leczenia, świadomość społeczna jest w tym zakresie niewielka.

Na milion Polaków deklarację woli i zgodę na pobranie narządów po śmierci podpisuje tylko 14 osób. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu spotkały się dwie wyjątkowe matki. Pani Teresa to mama zmarłej w Londynie Agnieszki, której narządy uratowały aż 6 osób. Pani Danuta ma natomiast 6-letnią córeczkę.

Mała Iga żyje, ponieważ rodzice zmarłego dziecka podarowali Idze największy dar – serduszko ich dziecka. Reportaż Agnieszki Loch.


#audio5


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl