Rocznica śmierci Ryśka Riedla

25 lat temu zmarł wokalista legendarnej grupy muzycznej Dżem – Ryszard Riedel.

Po jego śmierci napisali: "odszedł ostatni hipis naszych czasów". Tak zmarłego wokalistę grupy Dżem, Ryszarda Riedla, wspominał amerykański magazyn muzyczny Rolling Stone.

Urodzony w Chorzowie frontman zespołu mieszkał przez całe życie i tworzył w Tychach. Fani opisują Riedla jako mężczyznę w kapeluszu i kowbojkach, który z uśmiechem przejeżdżał ulice na rowerze. W dalszym ciągu utwory grupy Dżem, jak "List do M.", czy "Wehikuł czasu", pozostają na radiowych listach przebojów. 

Beno Otręba, basista grupy Dżem, wspomina przyjaciela z zespołu.


Wiadomość o śmierci wokalisty była wstrząsem dla osób, śledzących działalność grupy. Uzależniony od narkotyków artysta zmarł na niewydolność serca w chorzowskim szpitalu. Po dziś dzień pozostaje symbolem walki z uzależnieniami dla wielu osób.

Ryszard Riedel wspólnie z Dorotą Zawiesienko jest autorem m.in. tekstu do piosenki List do M., która pomimo upływu czasu zdobywa rzesze kolejnych wyznawców. Dorota Zawiesienko pod wpływem doświadczenia śmierci kolegi napisała nowy tekst List do O., opowiadający o utracie ojca. Do autorki dotarła Dagmara Pawlicka, wieloletnia fanka zespołu, która podkreśla uniwersalny przekaz utworu.


List do O. został zaaranżowany przez Karolinę Leszko, byłą wokalistkę Złotego Maanamu, a także przez gitarzystę Czarnych Gitar, Pawła Remańskiego. 

Autor: Mariusz Masiarek, Paulina Pikiewicz /rs/